...Nezabúdajte že pre správnu reč a dobrú slovnú zásobu, je potrebné s deťmi čítať a spievať si...
Neoddeliteľnou súčasťou práce rodiča ako „logopéda“ sú knihy, piesne a riekanky. Detské obrázkové knihy motivujú deti k rozprávaniu. Pri čítaní deti od rodičov pozorujú artikuláciu , pohyb jazyka a hlavne správnu výslovnosť slov. Je dôležité aby aj deti opakovali, čo vidia na obrázku, alebo nech Vám samé prečítajú príbeh podľa obrázkov. Riekankami a piesňami si zas deti precvičia slovnú zásobu, ale aj pamäť.
Prečo je dôležité deťom čítať?
„Nie, čítanie deťom nie je len taký nástroj na zabitie času. Naopak, je to zázračný gumidžús, vďaka ktorému sa z našich detí stávajú múdrejší, šikovnejší a úspešnejší ľudia. A k tomu sa učia ľúbiť knihy a ľúbiť nás, rodičov“
Knihy hrajú vo vývoji dieťaťa nezastupiteľnú rolu. Keď rodičia čítajú deťom rozprávky, formuje to správanie ich ratolestí, aj celkové spracovávanie podnetov a ich využitie v praxi. Zlepšuje sa im slovná zásoba, sú sčítanejšie a vedia sa aj lepšie sústrediť, keď im niekto niečo hovorí.
Deti, ktoré si s rodičmi čítajú rozprávky, vedia napríklad ľahšie spájať slová do viet, rozumejú ich významu a lepšie sa vyjadrujú, preto im neskôr aj samotné učenie ide ľahšie.
Vývin detskej reči
Reč sa u detí začína vyvíjať okolo prvého roka života. Za prvé slová sa už pokladajú slabiky alebo skupiny slov, ktoré dieťa vyslovuje v spojitosti s určitým javom. Napr. hav-hav vyjadrí psíka alebo mňau označí mačičku.
Ročné dieťa už zvládne asi 6-8 slov, jeden a polročné dieťa asi 30 slov. Dvojročné dieťa využíva už asi 200 slov a od dvoch rokov sa už púšťa do tvorenia viet. Väčšina trojročných detí už plynule používa asi 1000 slov a dokážu pomenovať bežné predmety.
Okolo 4. roku hovoríme o intelektualizácii reči. Tu dochádza k spresneniam vo vyjadreniach. Zlepšuje sa gramatika, aj obsah viet a rastie slovná zásoba.
Päť ročné dieťa už disponuje približne 2000 slovami a šesťročné asi 3000 slovami. Dokáže zreprodukovať svoje zážitky a zvládne opísať, čo sa deje na obrázku a je schopné o tom vytvoriť príbeh. V tomto veku by už výslovnosť dieťaťa mala byť bezchybná.