Elokované pracovisko ako súčasť Základnej školy s materskou školou, Hlavná 369, 027 32 Zuberec
ŠKOLSKÝ PORIADOK MATERSKEJ ŠKOLY
Dokument:
Školský poriadok MŠ
VRiaditeľ školy:
Mgr. Miroslav Kováľ
Adresa:
ZŠ s MŠ Zuberec, A. Bažíka 20, 027 32
Kontakty:
Tel. 043/5395 121
e-mail: zs@zszuberec.sk
Zriaďovateľ:
Obec Zuberec
Adresa:
Hlavná 289, Zuberec 027 32
Kontakty:
Tel. 043/5395 103
e-mail: starosta@zuberec.sk
Zástupca riaditeľa ZŠ s MŠ pre MŠ:
Mgr. Kamila Šišková
Adresa:
EP ako súčasť ZŠ s MŠ, Hlavná 369, 027 32 Zuberec
Kontakty:
Tel. 043/5395 196
e-mail: mszuberec@gmail.com
Vedúca školskej jedálne:
Ivana Harmatová, tel.: 043/5324 389
Obsah:
Článok 1 Úvodné ustanovenie
Článok 2 Charakteristika materskej školy
Článok 3 Výkon práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole, pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickým zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
- Práva a povinnosti dieťaťa
- Práva a povinnosti zákonného zástupcu
- Povinné predprimárne vzdelávanie a povinnosti zákonných zástupcov
- Práva a povinnosti pedagogických a odborných zamestnancov
- MŠ vo vzťahu k napĺňaniu rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov pri vzniku nezhôd a sporov
- Pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Článok 4 Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
Článok 5 Povinné predprimárne vzdelávanie
Článok 6 Podmienky na zistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred
sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilí
Článok 7 Podmienky zaobchádzania s majetkom materskej školy
Článok 8 Záverečné ustanovenia
V ŠKP sú použité nasledovné skratky:
ŠKP - školský poriadok
ZRŠ - združenie rodičov školy
MŠ - materská škola
RŠ - riaditeľ školy
ZRŠ pre MŠ - zástupkyňa riaditeľa školy pre materskú školu
ŠJ - školská jedáleň
PPV - povinné predprimárne vzdelávanie
PPPPV - pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
Dieťa so ŠVVP - dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami
MŠVVaŠ SR - Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu Slovenskej republiky
VZN – Všeobecné záväzné nariadenie
ZŠ s MŠ – Základná škola s materskou školou
Článok 1
Úvodné ustanovenia
1. Školský poriadok EP ako súčasť ZŠ s MŠ Zuberec vydáva zástupkyňa riaditeľa ZŠ s MŠ pre MŠ v zmysle § 153 zákona č. 245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. (ďalej len „školský zákon)
2. Školský poriadok je vnútorným dokumentom školy, ktorý predstavuje súhrn záväzných noriem, zásad a pravidiel zabezpečujúcich spolužitie kolektívu detí, ich zákonných zástupcov, pedagogických zamestnancov, odborných zamestnancov i ostatných zamestnancov materskej školy.
3. Školský poriadok je vypracovaný v súlade s príslušnými všeobecne záväznými právnymi predpismi a je súčasťou taxatívne vymedzenej povinnej pedagogickej dokumentácie materskej školy v súlade s § 11 ods. 3 školského zákona.
4. Školský poriadok zohľadňuje špecifické podmienky MŠ, ktorá je súčasťou Základnej školy s materskou školou Zuberec, s prihliadnutím na požiadavky a potreby zákonných zástupcov a zriaďovateľa a je vypracovaný v súlade s princípmi sledovania najlepších záujmov detí a optimálneho rozvoja detí predškolského veku.
5. Školský poriadok upravuje najmä podrobnosti o:
- výkone práv a povinností detí a ich zákonných zástupcov
- prevádzke a vnútornom režime materskej školy
- podmienkach na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálnopatologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
- podmienkach zaobchádzania s majetkom, ktorý materská škola spravuje
6. Školský poriadok MŠ je zverejnený na verejne prístupnom mieste v škole na internetovej stránke www. mszuberec.edupage.org, preukázateľným spôsobom s ním boli oboznámení zamestnanci na pedagogickej rade a pracovnej porade a zákonní zástupcovia detí na školskom rodičovskom združení.
Článok 2
Charakteristika materskej školy
Zriaďovateľom materskej školy je Obec Zuberec. Od 01.07. 2002 bola materská škola
pridelená základnej škole právnou subjektivitou, pod názvom: ZŠ s MŠ Zuberec, IČO: 36142140.
Prevádzka: celodenná (§ 28 odst.18 vyhl.541/2021 Z. z. o materskej škole)
Vyučovací jazyk: slovenský
Materská škola je umiestnená na samostatnom pozemku v strede obce pri hlavnej komunikácii v samostatne stojacej účelovej budove. Budova je dvojpodlažná, nepodpivničená, s plochou aj sedlovou strechou.
Materská škola prevádzkuje 4 triedy, tri triedy sú s celodennou výchovou a vzdelávaním, jedna trieda je s poldennou výchovou a vzdelávaním, má tri samostatné vstupy.
Prvým samostatným vchodom sa vstupuje do šatne, triedy a zariadenia pre osobnú hygienu pre 5 - 6 ročné deti - s poldennou výchovou a vzdelávaním. Trieda je na prízemí.
Druhým samostatným vchodom sa vchádza do vstupnej chodby na prízemí, kde sa vpravo nachádza spoločná jedáleň spojená s výdajňou stravy, šatňa, trieda so spálňou pre deti 5-6 ročné – a spoločným zariadením pre osobnú hygienu s poldennou triedou. Na prízemí oproti vchodu sa nachádza šatňa, zariadenie pre osobnú hygienu, trieda so samostatnou spálňou pre 3-4 ročné deti. Vľavo od vchodu do materskej školy je šatňa pre 4-5 ročné deti. Z prízemia sa vychádza schodišťom na prvé poschodie, do zariadenia pre osobnú hygienu a triedy so samostatnou spálňou pre 4-5ročné deti. Tretí samostatný vchodom sa vstupuje do technickej časti budovy. V technickej časti sa nachádza práčovňa, žehliareň s mangľom, sklad čistiacich prostriedkov, sklad bielizne, sklady potravín a výdajná školská jedáleň s čiastočnou prípravou pokrmov. Súčasťou technickej časti je administratívna miestnosť zástupkyne riaditeľa ZŠ pre MŠ s WC, šatňa pre nepedagogických zamestnancov s WC. Vchod slúži na zásobovanie kuchyne a vstup nepedagogických zamestnancov do zariadenia.
Súčasťou materskej školy je školská záhrada, ktorá je ohraničená oplotením. Nachádza sa tu detské ihrisko, trávnatá plocha s pieskoviskom, chodníky a spevnené asfaltové plochy na hry detí.
Materská škola s výchovným jazykom slovenským. Poskytuje celodennú výchovnú starostlivosť a predprimárne vzdelávanie detí, zvyčajne vo veku od troch do šiestich rokov a deťom s pokračovaním plnenia povinného predprimárneho vzdelávania. MŠ poskytuje možnosť aj poldenného pobytu- v prípade záujmu a po dohovore s rodičmi.
Materská škola podporuje osobnostný rozvoj detí v oblasti sociálno-emocionálnej, intelektuálnej, telesnej, morálnej, estetickej, rozvíja schopnosti a zručnosti. Utvára predpoklady na ďalšie vzdelávanie, pripravuje na život v spoločnosti v súlade s individuálnymi a vekovými osobitosťami detí.
Materská škola zabezpečuje predprimárne vzdelávanie prostredníctvom Školského vzdelávacieho programu „Púpavienka“, vypracovaného podľa Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie v materských školách, schváleného MŠVVaŠ SR v roku 2016.
Článok 3
Výkon práv a povinnosti detí a ich zákonných zástupcov v materskej škole,
pravidlá vzájomných vzťahov a vzťahov s pedagogickými zamestnancami,
odbornými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy
Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť pre všetky zúčastnené strany (zamestnanci, deti a zákonní zástupcovia) v súlade s dobrými mravmi a nikto nesmie tieto práva a povinnosti zneužívať na škodu druhého dieťaťa, pretože v súlade s § 145 ods.1 školského zákona sa práva ustanovené školským zákonom zaručujú rovnako všetkým deťom v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní ustanovenou zákonom č.365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov.
Právami dieťaťa sa rozumejú práva zakotvené v Deklarácii práv dieťaťa, ktoré boli bližšie konkretizované v Dohovore o právach dieťaťa schváleného Valným zhromaždením OSN, ktorý nadobudol platnosť 06.02.1991. V § 144 školského zákona sú vymedzené práva a povinnosti dieťaťa a jeho zákonného zástupcu.
- Práva a povinnosti dieťaťa
Dieťa má právo na:
- rovnoprávny prístup ku vzdelaniu,
- bezplatné vzdelanie v materskej škole pred plnením povinnej školskej dochádzky v MŠ,
- vzdelanie v štátnom jazyku a v materinskom jazyku v rozsahu ustanovenom v školskom zákone,
- individuálny prístup rešpektujúci jeho schopnosti, možnosti, nadanie a zdravotný stav,
- úctu k jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnej a etickej príslušnosti,
- poskytovanie poradenstva a služieb spojených s výchovou a vzdelávaním,
- výchovu a vzdelávanie v bezpečnom a hygienicky vyhovujúcom prostredí,
- organizáciu výchovy a vzdelávania primeranú jeho veku, schopnostiam, záujmom, zdravotnému stavu a v súlade so zásadami psychohygieny,
- úctu k svojej osobe a na zabezpečenie ochrany proti fyzickému, psychickému a sexuálnemu násiliu,
- právo na informácie týkajúce sa jeho osoby a jeho výchovno-vzdelávacích výsledkov
- dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami má právo na výchovu a vzdelávanie s využitím špecifických foriem a metód, ktoré zodpovedajú jeho potrebám a na vytvorenie nevyhnutných podmienok, ktoré túto výchovu a vzdelávanie umožňujú,
- deti cudzincov s povoleným pobytom na území Slovenskej republiky, deti žiadateľov o udelenie azylu a Slováci žijúci v zahraničí, majú právo na výchovu a vzdelávanie, stravovanie v materskej škole za tých istých podmienok ako občania SR.
Dieťa je povinné:
- neobmedzovať svojím konaním práva ostatných osôb zúčastňujúcich sa výchovy a vzdelávania,
- dodržiavať školský poriadok školy a ďalšie vnútorné predpisy MŠ, v spolupráci so zákonnými zástupcami detí,
- chrániť v medziach svojich schopností a možností pred poškodením majetok MŠ, ktorý škola využíva na výchovu a vzdelávanie,
- chrániť pred poškodením učebné pomôcky,
- pravidelne sa zúčastňovať na výchove a vzdelávaní,
- konať tak, aby neohrozovalo svoje zdravie a bezpečnosť, ako aj zdravie a bezpečnosť ďalších osôb, účastných na výchove a vzdelávaní,
- mať osvojenú primeranú sebaobsluhu (napr. vedieť piť z pohára, jesť lyžicou, nepomočovať sa (ani počas spánku), vedieť sa slovne vypýtať na WC, nepoužívať cumeľ (ani na spanie), vedieť si vyfúkať hlien z nosa do vreckovky, použiť vreckovku, poznať základné časti odevu a čiastočne sa vedieť obliecť a obuť,
- ctiť si v medziach svojich schopností a možností ľudskú dôstojnosť ostatných detí a zamestnancov školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov MŠ, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi školy, etickými princípmi a dobrými mravmi.
- Práva a povinnosti zákonného zástupcu
Zákonný zástupca dieťaťa má právo:
- vybrať pre svoje dieťa materskú školu, ktorá poskytuje výchovu a vzdelávanie podľa školského zákona, zodpovedajúcu schopnostiam, zdravotnému stavu, záujmom a záľubám dieťaťa, jeho vierovyznaniu, svetonázoru, národnosti a etnickej príslušnosti. Toto právo na slobodnú voľbu materskej školy možno uplatňovať v súlade s možnosťami výchovno-vzdelávacej sústavy,
- na jednanie a komunikáciu zo strany zamestnancov MŠ v rámci spoločenských noriem, v súlade s dobrými mravmi a platnou legislatívou,
- požiadať a písomne podať žiadosť o prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ, ak nejde o dieťa plniace si povinné predprimárne vzdelávanie, a to zo zdravotných dôvodov, prípadne kvôli zníženej adaptačnej schopnosti, rodinným dôvodom alebo iným dôvodom zo strany zákonného zástupcu. Zákonný zástupca, ktorý požiada o prerušenie dochádzky musí v dostatočnom časovom predstihu pred uplynutím termínu, dokedy má jeho dieťa prerušenú dochádzku (najneskôr dva týždne pred uplynutím času), písomne oznámiť ZRŠ pre MŠ, či jeho dieťa bude po uplynutí tohto času pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v MŠ,
- žiadať, aby sa v rámci výchovy a vzdelávania v materskej škole poskytovali deťom informácie a vedomosti vecne a mnohostranne v súlade so súčasným poznaním sveta a v súlade s princípmi a cieľmi výchovy a vzdelávania podľa školského zákona,
- oboznámiť sa so vzdelávacím programom materskej školy a školským poriadkom,
- byť informovaný o výchovno – vzdelávacích výsledkoch svojho dieťaťa,
- na poskytnutie poradenských služieb vo výchove a vzdelávaní svojho dieťaťa,
- zúčastňovať sa výchovy a vzdelávania po predchádzajúcom súhlase zástupkyne MŠ,
- vyjadrovať sa k školskému vzdelávaciemu programu MŠ prostredníctvom rady školy.
Zákonný zástupca dieťaťa je povinný׃
- vytvoriť pre dieťa podmienky na prípravu na výchovu a vzdelávanie v škole,
- dodržiavať podmienky výchovno-vzdelávacieho procesu dieťaťa určené školským poriadkom,
- dbať na sociálne a kultúrne zázemie dieťaťa a rešpektovať jeho špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby,
- uviesť v žiadosti o prijatie dieťaťa pravdivé informácie o jeho zdravotnom stave,
- informovať materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania.
- poskytovať pravdivé údaje potrebné k dokumentácii materskej školy (napr. trvalý pobyt dieťaťa, telefonický kontakt na zákonných zástupcov a pod.) a informovať o každej zmene,
- s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa,
- nahradiť škodu, ktorú dieťa úmyselne zavinilo,
- prihlásiť dieťa na plnenie povinnej školskej dochádzky,
- ak sa dieťa nemôže zúčastniť na výchove a vzdelávaní v MŠ, je rodič povinný bez zbytočného odkladu oznámiť MŠ príčinu jeho neprítomnosti. Za dôvod ospravedlniteľnej neprítomnosti sa uznáva najmä choroba (po ukončení choroby je potrebné priniesť potvrdenie od lekára), lekárom nariadený zákaz dochádzky do MŠ, mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky, mimoriadne udalosti v rodine, alebo účasť dieťaťa na súťažiach,
- v prípade akéhokoľvek výskytu infekčného (prenosného) ochorenia vírusového, bakteriálneho, alebo parazitárneho pôvodu, vrátane epidemického a pandemického výskytu ochorenia, okamžite oznámiť triednemu učiteľovi dôvod neprítomnosti dieťaťa (z dôvodu monitoringu a pristúpenia k účinným opatreniam na zabránenie rozšírenia tohto ochorenia v detskom kolektíve). Nástup dieťaťa do MŠ po prekonaní takéhoto ochorenia je možný len na základe predloženého potvrdenia od lekára,
- s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa,
- ak je neprítomnosť dieťaťa v MŠ dlhšia ako päť po sebe nasledujúcich dní, (kalendárnych), je zákonný zástupca povinný oznámiť ZRŠ pre MŠ dôvod neprítomnosti a pri opätovnom nástupe predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia,
- oznámiť písomnou formou zástupkyni MŠ dôvod neprítomnosti dieťaťa, ak je táto neprítomnosť dlhšia ako 30 po sebe nasledujúcich dní, pri opätovnom nástupe je povinný predložiť vyhlásenie o bezinfekčnosti prostredia,
- zabezpečiť pre pobyt vonku a kreatívne aktivity taký druh ošatenia, ktorého prípadné znečistenie/poškodenie nebude dôvodom pre sťažnosť,
- pravidelne uhrádzať príspevky v zmysle VZN č. 1/2024 Obce Zuberec (príloha č. 3) o výške príspevkov na čiastočnú úhradu nákladov v škole a školských zariadeniach v zriaďovateľskej pôsobnosti Obce Zuberec v súlade s § 28 ods. 3 a 5 školského zákona za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou Zuberec,
- pravidelne uhrádzať platbu za stravovanie dieťaťa, pokiaľ sa v materskej škole stravuje, príspevok sa uhrádza podľa pokynov vedúcej školskej jedálne,
- ctiť si ľudskú dôstojnosť detí a zamestnancov školy,
- rešpektovať pokyny zamestnancov školy, ktoré sú v súlade so všeobecne záväznými právnymi predpismi, vnútornými predpismi školy a dobrými mravmi,
- prevziať dieťa z materskej školy do ukončenia prevádzky,
- sledovať informácie pre rodičov zverejnené na nástenkách v šatni, chodbe a na internetovej adrese materskej školy,
- nenarušovať priebeh výchovno-vzdelávacieho procesu neskorým príchodom detí a privádzať ich do MŠ najneskôr do 8. hodiny ráno. Pri odovzdaní dieťaťa do triedy sa v nej nezdržiavať,
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že v čase od odovzdania dieťaťa učiteľke ranej zmeny, až po prevzatie dieťaťa zákonným zástupcom sa komunikácia s dieťaťom uskutočňuje len prostredníctvom príslušnej učiteľky, alebo zástupkyne MŠ a nie prevádzkovým zamestnancom,
- je povinný všetky veci súvisiace s poskytovaním predprimárneho vzdelávania jeho dieťaťa riešiť interne v MŠ s učiteľkami, ktoré pracujú v triede, v kt. je jeho dieťa zaradené a podľa potreby so ZRŠ,
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať skutočnosť, že službukonajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe, ako je zákonný zástupca alebo ním písomne splnomocnená osoba,
- zákonný zástupca je povinný rešpektovať, že počas pobytu v materskej škole dieťa nesmie používať mobilné elektronické zariadenia, prostredníctvom ktorých dochádza k prenosu údajov tretím osobám bez súhlasu osôb, o ktorých sa údaje prenášajú (pedagogických zamestnancov aj nepedagogických zamestnancov MŠ a detí prijatých do MŠ), nosiť si hračky/cennosti z domu do MŠ, za ktoré pri poškodení, alebo strate, MŠ nezodpovedá,
- zdržať sa znevažujúcich vyjadrení, statusov a komentárov na sociálnych sieťach, týkajúcich sa pedagogickej činnosti materskej školy a riadenia materskej školy,
- každý rodič je povinný rešpektovať a dodržiavať podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom.
V prípade nedodržiavania povinností vyplývajúcich zo Školského poriadku môže zástupca pre MŠ po písomnom upozornení zákonných zástupcov dieťaťa rozhodnúť o predčasnom ukončení predprimárneho vzdelávania.
- v prípade ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody opakovane nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky MŠ, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby , kt. majú splnomocnenie na prevzatie dieťaťa, ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, kt. disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately ktorý je dosiahnuteľný
aj mimo služobného času zamestnancov,
- v prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti o dieťa, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele, informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
- Povinné predprimárne vzdelávanie a povinnosti zákonných zástupcov
- predprimárne vzdelávanie v poslednom ročníku MŠ je povinné a zákonný zástupca je povinný riadne dbať o jeho plnenie,
- neospravedlnené plnenie predprimárneho vzdelávania sa s účinnosťou od 1.9. 2021, podľa § 5 ods.16 zákona č. 596/2003 Z. z. považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z. o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov,
- pri rozhodovaní o pokračovaní povinného predprimárneho vzdelávania dieťaťa (t.j. dieťa, ktoré nedosiahlo školskú zrelosť ), je zákonný zástupca povinný predložiť ZRŠ pre MŠ, v stanovenom termíne:
- písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,
- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a informovaný súhlas zákonného zástupcu,
- zákonný zástupca môže požiadať o oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do MŠ zo zdravotných dôvodov (resp., ak má dieťa nepriaznivý zdravotný stav, ktorý mu neumožňuje vzdelávať sa až do pominutia dôvodov). Vtedy je povinný priložiť k žiadosti podľa § 28a ods. 5 školského zákona:
- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast
- písomný súhlas zariadenia poradenstva a prevencie.
Zákonný zástupca môže požiadať o individuálne vzdelávanie dieťaťa a žiadosť musí obsahovať:
- meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,
- obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
- dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania
- meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa, ktorému má byť povolené individuálne vzdelávanie a doklady o splnení kvalifikačných predpokladov podľa § 28b ods. 4 školského zákona,
- ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa,
- v prípade žiadosti o individuálne vzdelávanie dieťaťa zo zdravotných dôvodov, je zákonný zástupca povinný predložiť okrem žiadosti aj písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast.
Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona znáša zákonný zástupca.
- Práva a povinnosti pedagogických a odborných zamestnancov
Okrem práv a povinností uvedených v Pracovnom a Organizačnom poriadku zamestnancov školy, je zamestnanec povinný podľa pokynov organizácie vykonávať osobne práce podľa pracovnej zmluvy v stanovenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
Zamestnanci sú povinní:
- pracovať svedomite a riadne podľa svojich síl, znalostí a schopností,
- plniť pokyny nadriadených vydaných v súlade s právnymi predpismi,
- plne využívať pracovný čas a výrobné prostriedky na vykonávanie zverených prác,
- riadne hospodáriť s prostriedkami zverenými organizáciou,
- strážiť a ochraňovať majetok organizácie pred poškodením, stratou, zničením, zneužitím,
- nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami organizácie,
- neprítomnosť v práci z dôvodu ochorenia, alebo iných závažných príčin, ihneď hlásiť vedeniu školy,
- nástup na PN hlásiť deň vopred (ak je to možné), aby sa zabezpečil riadny chod prevádzky. Pred nástupom na dovolenku vyplniť dovolenkový lístok,
- opustiť pracovisko počas pracovnej doby možno len so súhlasom nadriadeného,
- dodržiavať právne predpisy
Povinnosti pedagogických zamestnancov:
- zabezpečovať výchovu a vzdelávanie a starostlivosť o zdravý vývoj detí,
- dodržiavať učebné osnovy a program výchovno-vzdelávacej činnosti v zmysle Pedagogicko-organizačných pokynov MŠVVaŠ Slovenskej republiky,
- zvyšovať celkovú úroveň svojej práce, vzdelávať sa samo štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania učiteľov,
- plány výchovno-vzdelávacej práce vypracovávať najneskôr do posledného dňa v predchádzajúcom týždni,
- zodpovedne a pravidelne dopĺňať triednu agendu,
- dbať na bezpečnosť detí,
- dodržiavať režim dňa, najmä dĺžku pobytu vonku a odpočinok detí,
- vyhýbať sa vychádzkam do neznámeho terénu, nenechávať deti bez dozoru (ani počas spánku), v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti, spolupracovať s rodičmi,
- svojím osobným životom, konaním, vystupovaním, poskytovať záruku správnej výchovy detí.
Práva zamestnancov:
- právny poriadok poskytuje pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi všeobecnú aj osobitnú ochranu pred útokmi, ktoré sú priestupkami, trestnými činmi, alebo zásahmi do jeho práva na ochranu osobitosti a jej prejavov, ak nastanú počas výkonu pedagogickej, alebo odbornej činnosti, alebo v súvislosti s ním,
- pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, tak, ako všetkým fyzickým osobám, poskytuje ochranu aj priestupkový zákon. Ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu,
- pedagogický a odborný zamestnanec má ako každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osoby, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia svojho mena a prejavov osobnej povahy,
- pedagogický a odborný zamestnanec má právo na názor a slobodu prejavu, myslenia a svedomia v súlade s dobrými mravmi.
- MŠ vo vzťahu k napĺňaniu rodičovských práv a povinností zákonných zástupcov pri vzniku nezhôd a sporov
ZŠ s MŠ má právo žiadať a spracúvať v zmysle § 11 ods. 6 zákona č. 245/2008 Z. z.
osobné údaje:
- dieťati v rozsahu:
- meno a priezvisko a rodné priezvisko (v tvare totožnom ako na rodnom liste)
- dátum a miesto narodenia
- adresa trvalého pobytu alebo adresa miesta, kde sa dieťa obvykle zdržiava, ak nie na adrese trvalého pobytu,
- rodné číslo,
- štátna príslušnosť,
- národnosť,
- materinský jazyk
Informácie o fyzickom a duševnom zdraví
Informácie o mentálnej úrovni, vrátane výsledkov pedagogicko-psychologickej a špeciálno - pedagogickej diagnostiky
Fotokópia preukazu zdravotnej poisťovne
- o zákonných zástupcoch dieťaťa v rozsahu:
- titul, meno a priezvisko, rodné priezvisko,
- adresa bydliska a druh pobytu,
- kontakt na účely komunikácie (telefón, email).
Zamestnanci sú povinní dodržiavať mlčanlivosť o deťoch, informácie nepodávať
žiadnym cudzím osobám. (Zákon NR SR č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov).
Postup materskej školy vo vzťahu k napĺňaniu rodičovských práv a povinností zákonných
zástupcov pri vzniku nezhôd a sporov sa riadi týmito zásadami, princípmi a pravidlami:
- materská škola počas prebiehajúceho konania o úprave výkonu rodičovských práv a povinností k dieťaťu zachováva neutralitu vo svojich postojoch a vyjadreniach týkajúcich sa dieťaťa. V prípade potreby pedagogickí zamestnanci a odborní zamestnanci poskytnú nezaujaté, vecné a objektívne stanovisko len súdu, ak si ho od materskej školy písomne vyžiada, pričom obsah tohto písomného stanoviska neposkytne ani jednému zákonnému zástupcovi,
- v prípade narušených vzťahov medzi zákonnými zástupcami, materská škola bude rešpektovať len rozhodnutie súdu, alebo predbežné opatrenie súdu (neodkladné opatrenie), ktorého zmyslom je dočasná úprava pomerov zákonných zástupcov vo vzťahu starostlivosti o dieťa. Materská škola bude rešpektovať to, že vykonateľnosť uznesenia o nariadení predbežného opatrenia nie je viazaná na jeho právoplatnosť, pretože toto uznesenie sa stáva právoplatné jeho doručením a márnym uplynutím lehoty na podanie odvolania. Materská škola pritom rešpektuje skutočnosť, že aj napriek nariadeniu predbežného opatrenia, rodičovské práva a povinnosti zostávajú zachované,
- v prípade zverenia dieťaťa právoplatným rozhodnutím súdu do starostlivosti len jednému zo zákonných zástupcov, ktorý zastupuje dieťa v bežných veciach, materská škola bude riešiť všetky záležitosti týkajúce sa dieťaťa výhradne s rodičom, ktorý má dieťa v bežných veciach zastupovať,
- priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentami disponuje,
- priestory materskej školy môžu byť miestom styku s maloletým, avšak len v prípade, ak sa postupuje podľa súdneho rozhodnutia, v ktorom úpravu styku určí súd, resp. podľa súdom schválenej rodičovskej dohody.
V prípade, že súd rozhodol, že dieťa má upravený styk s niektorým z rodičov, je rodič povinný vedeniu školy odovzdať fotokópiu súdneho rozhodnutia.
Ak zákonní zástupcovia budú svojimi vyjadreniami, statusmi a komentármi na sociálnych
sieťach znevažovať pedagogickú činnosť MŠ, riadenie MŠ a poškodzovať dobré meno MŠ na verejnosti, MŠ bude postupovať v súlade s § 19 b ods. 2 a 3 zákona č. 40/1964 Zb. (Občiansky zákonník).
- Pravidlá vzájomných vzťahov s pedagogickými zamestnancami a ďalšími zamestnancami materskej školy sú určené týmito zásadami a princípmi:
- vytvárať tvorivú atmosféru na udržiavanie dobrých medziľudských vzťahov,
- uplatňovať iniciatívu, vzájomnú pomoc a ochotu,
- presadzovať toleranciu, rešpektovanie a úctu,
- prejavovať otvorenosť, konštruktívnosť a asertívnosť pri riešení konfliktných, sporných situácií.
Pravidlá vzájomných vzťahov Pedagóg - rodič:
- spolupracovať s rodičmi v oblasti informácií, poradenstva,
- poskytovať pravdivé a objektívne informácie pedagogickými zamestnancami o správaní, konaní dieťaťa s rešpektovaním pedagogického taktu,
- venovať sa osvetovej činnosti pre rodičov vo forme oznamov, letákov, poskytovaním odbornej literatúry s výchovnou problematikou,
- zo strany zákonného zástupcu rešpektovať rozhodnutia pedagogických zamestnancov v súlade s legislatívnymi normami, školským a prevádzkovým poriadkom,
- viesť neustálu komunikáciu rodič – pedagóg,
- empaticky a ústretovo riešiť problémové situácie s rodičmi,
- vzájomne spolupracovať s radou školy,
- vzájomne rešpektovať názory a prejavovať vzájomnú úctu.
Pedagóg – pedagóg:
- ochotne spolupracovať s kolegyňou v triede, ako aj s ostatnými kolegyňami pri organizácií výchovy a vzdelávania, vedení triednej a školskej dokumentácie,
- prejavovať slušnosť a úctu k ostatným zamestnancom, predchádzať konfliktom otvorenou a primeranou komunikáciou akceptujúcou dobré mravy,
- podeliť sa s kolegyňami o vedomosti a zručnosti, ktoré získali na kontinuálnom vzdelávaní v rôznych vzdelávacích inštitúciách, seminároch a školeniach,
- koordinovať postupy pri výchove a vzdelávaní, ako aj pri jej mesačnom plánovaní,
- spolupracovať pri využívaní priestorov a pomôcok pri výchove a vzdelávaní,
- obohacovať sa vzájomne výmenou nápadov, námetov a skúseností v oblasti tvorivého prístupu k výchove a vzdelávaniu detí,
- aktívne spolupracovať pri príprave a organizácii kultúrnych vystúpení detí pri rôznych príležitostiach,
- vedieť sa pružne prispôsobiť a spolupracovať pri riešení vzniknutých aktuálnych situácií, ktoré si vyžaduje plynulosť prevádzky.
Povinnosti všetkých zamestnancov
Zamestnanci sú povinní konať v súlade s verejným záujmom a plniť všetky povinnosti ustanovené zákonom č. 552/2003 Z. z. o výkone práce vo verejnom záujme a Zákonníka práce. Okrem práv a povinností uvedených v pracovnom poriadku a prevádzkovom poriadku zamestnancov školy je zamestnanec povinný podľa pokynov organizácie osobne vykonávať práce podľa pracovnej zmluvy v stanovenom pracovnom čase a dodržiavať pracovnú disciplínu.
1. Práva zamestnancov:
- právny poriadok poskytuje pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi všeobecnú aj osobitnú ochranu pred útokmi, ktoré sú priestupkami, trestnými činmi, alebo zásahmi do jeho práva na ochranu osobitosti a jej prejavov ak nastanú počas výkonu pedagogickej, alebo odbornej činnosti, alebo v súvislosti s ním
- pedagogickému zamestnancovi a odbornému zamestnancovi, tak, ako všetkým fyzickým osobám, poskytuje ochranu aj priestupkový zákon. Ide o priestupky proti občianskemu spolunažívaniu
- pedagogický a odborný zamestnanec má ako každá fyzická osoba právo na ochranu svojej osobnosti, najmä života a zdravia, občianskej cti a ľudskej dôstojnosti, ako aj súkromia svojho mena a prejavov osobnej povahy
- pedagogický a odborný zamestnanec má právo na názor a slobodu prejavu, myslenia a svedomia v súlade s dobrými mravmi.
- predkladanie návrhov na skvalitnenie výchovy a vzdelávania, školského vzdelávacieho programu, výchovného programu,
- výber a uplatňovanie pedagogických metód, foriem a prostriedkov, ktoré utvárajú podmienky na učenie a sebarozvoj detí a rozvoj ich kompetencií,
- kontinuálne vzdelávanie a profesijný rozvoj za podmienok ustanovených týmto zákonom a v jazyku, v ktorom pedagogickú činnosť vykonáva,
- objektívne hodnotenie a odmeňovanie výkonu pedagogickej činnosti alebo výkonu.
Pedagogický zamestnanec a odborný zamestnanec má postavenie chránenej osoby podľa zákona č. 300/2005 Z.z Trestný zákon v znení neskorších predpisov, čo znamená, že trestný čin spáchaný na takejto osobe sa trestá prísnejšie.
2. Zamestnanci sú povinní:
- pracovať svedomite a riadne podľa svojich síl, znalostí a schopností,
- plniť pokyny nadriadených vydaných v súlade s právnymi predpismi,
- plne využívať pracovný čas a výrobné prostriedky na vykonávanie zverených prác,
- riadne hospodáriť s prostriedkami zverenými organizáciou,
- strážiť a ochraňovať majetok organizácie pred poškodením, stratou, zničením, zneužitím,
- nekonať v rozpore s oprávnenými záujmami organizácie,
- neprítomnosť v práci z dôvodu ochorenia, alebo iných závažných príčin, ihneď hlásiť vedeniu školy,
- nástup na PN hlásiť deň vopred (ak je to možné), aby sa zabezpečil riadny chod prevádzky, pred nástupom na dovolenku vyplniť dovolenkový lístok,
- opustiť pracovisko počas pracovnej doby možno len so súhlasom nadriadeného,
- dodržiavať právne predpisy
3. Povinnosti pedagogických zamestnancov:
- chrániť a rešpektovať práva dieťaťa a jeho zákonného zástupcu,
- rešpektovať individuálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa, s ohľadom na ich osobné schopnosti a možnosti, sociálne a kultúrne zázemie,
- podieľať sa zodpovedne a pravidelne na vypracúvaní a vedení triednej dokumentácie a inej dokumentácie ustanovenej osobitným predpisom,
- usmerňovať a objektívne hodnotiť prácu dieťaťa,
- pripravovať sa na výkon priamej výchovno-vzdelávacej činnosti, plány výchovno-vzdelávacej práce vypracovávať najneskôr do posledného dňa v predchádzajúcom týždni
- podieľať sa na tvorbe a uskutočňovaní školského vzdelávacieho programu,
- udržiavať a rozvíjať svoje profesijné kompetencie prostredníctvom profesijného rozvoja a sebavzdelávania,
- vykonávať pedagogickú činnosť v súlade s aktuálnymi vedeckými poznatkami, hodnotami a cieľmi školského vzdelávacieho programu,
- poskytovať dieťaťu, zákonnému zástupcovi poradenstvo alebo odbornú pomoc spojenú s výchovou a vzdelávaním,
- pravidelne informovať zákonného zástupcu o priebehu a výsledkoch výchovy a vzdelávania, ktoré sa ho dotýkajú, v rozsahu ustanovenom v §144 ods.1 písm. m) a ods. 6 písm. c) zákona č.245/2008 Z. z.,
- zabezpečovať výchovu, vzdelávanie a starostlivosť o zdravý vývoj detí,
- zvyšovať celkovú úroveň svojej práce, vzdelávať sa samo štúdiom alebo v organizovaných formách ďalšieho vzdelávania učiteľov,
- dbať na bezpečnosť detí,
- dodržiavať režim dňa, najmä dĺžku pobytu vonku a odpočinok,
- vyhýbať sa vychádzkam do neznámeho terénu, nenechávať deti bez dozoru (ani počas spánku), v záujme jednotného výchovného pôsobenia na deti, spolupracovať s rodičmi,
- svojim osobným životom, konaním, vystupovaním poskytovať záruku správnej výchovy detí.
4. Pedagogický zamestnanec ďalej:
- postupuje podľa schválených základných pedagogických dokumentov,
- po skončení VVČ skontroluje poriadok v triede,
- učebné pomôcky si pripravuje vopred, s učebnými pomôckami a zariadením školy zaobchádza spôsobom, na ktorý sú určené, k ochrane spoločného vlastníctva a bezpečnosti pri práci vedie aj deti,
- všíma si zdravotný stav detí, zodpovedá za ich zdravie od prevzatia od rodiča (zákonného zástupcu) až do odovzdania druhému pedagógovi, rodičovi (zákonnému zástupcovi), alebo inej splnomocnenej osobe,
- v prípade úrazu poskytuje prvú pomoc, ostatné učiteľky preberajú zodpovednosť za deti, ktorých učiteľka poskytuje prvú pomoc poranenému dieťaťu. Úraz je potrebné zapísať do písanky v MŠ a do knihy úrazov detí a zamestnancov v MŠ Zuberec. Učiteľka o úraze bezodkladne informuje rodiča (zákonného zástupcu) dieťaťa a vedenie školy,
- nepoužíva nepedagogické tresty, prísny zákaz akýchkoľvek trestov,
- pracovný čas učiteľky v dvojzmennej prevádzke je 37,5 hod. týždenne,
- miera vyučovacej povinnosti učiteľky je 28 hodín týždenne. Zostatok času učiteľka využíva na prípravu VVČ a aktivít na ďalší deň, dotvára interiér MŠ aktuálnou výzdobou, dopĺňa centrá aktivít v triede pomôckami, hračkami, zhotovuje pomôcky, uskutočňuje poradenskú činnosť, individuálne študuje, uskutočňuje mimoškolskú činnosť a ostatné povinnosti vyplývajúce z pracovnej náplne,
- vedie evidenciu činností mimo priamej činnosti s deťmi, pod činnosťou súvisiacou s pedagogickou prácou sa rozumie predovšetkým: osobná príprava na výchovno-vzdelávaciu činnosť , príprava plánov – výchovno-vzdelávacej činnosti, príprava pomôcok (deň vopred), materiálu, dopĺňanie centier, zhotovovanie násteniek, tvorba projektov, spolupráca s rodičmi, učiteľmi, lektormi a centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie, s inštitúciami, príprava a účasť na kultúrnych a športových aktivitách a aktivitách súvisiacich s činnosťou školy, plnenie osobných úloh, účasť na poradách, školeniach organizovaných zást.riad ZŠ pre MŠ, MPC-ZA ,SPV a iných,
- v prípade neprítomnosti učiteľky v triede je povinná zastupovať druhú učiteľku, keď zást. riad. ZŠ pre MŠ nerozhodne inak,
- počas priamej práce s deťmi je zakázané odchádzať z triedy. Odvolanie učiteľky z triedy počas priamej práce s deťmi je zakázané. Vo výnimočnom prípade musí učiteľka zabezpečiť dozor pri deťoch inou dospelou osobou,
- učiteľka je povinná byť na pracovisku v čase určenom časovým harmonogramom školy na daný školský rok, v čase určenom na priamu prácu s deťmi, v čase porád, v čase určenom na zastupovanie, v čase rodičovských stretnutí, v čase uskutočňovania kultúrnych, športových akcií a mimoriadnych aktivít. Dodržiava pracovný čas stanovený zákonníkom práce, pokiaľ tento nebol kolektívnou zmluvou upravený inak,
- službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe ako je zákonný zástupca alebo ním písomne splnomocnená osoba,
- vo svojom konaní má postupovať rozvážne, nie unáhlene a nerozmyslene. Musí dbať, aby sa nepoškodilo dobré meno učiteľa a materskej školy. Nepoužíva vulgárne výrazy, nekričí, má slušné vystupovanie a jednanie. Stmeľuje pedagogický kolektív. Svojím konaním, rozhodovaním, vyjadrovaním a správaním nenarúša medziľudské vzťahy ani atmosféru školy a poskytuje záruku správnej výchovy detí.
5. Povinnosti triednej učiteľky:
- vypracováva a zodpovedá za triednu agendu a predkladá ju ku kontrole zást.riad.ZŠ pre MŠ. Triednu pedagogickú dokumentáciu tvorí: triedna kniha, plány výchovno-vzdelávacej činnosti, evidencia dochádzky detí, záznamy pedagogickej diagnostiky a záznamy o deťoch a ich zákonných zástupcoch, písomné prehlásenie splnomocnenia zákonných zástupcov dieťaťa, vyhlásenia o bezpríznakovosti prípadne bezinfekčnosti, adaptačné hárky novoprijatých detí, dotazníky, individuálne vzdelávacie plány detí,
- zodpovedá za úplnosť a správnosť pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy,
- zabezpečuje triednu agendu a vyplňuje potrebné štatistiky,
- utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami MŠ, všeobecným lekárom pre deti a dorast,
- spolupracuje s Centrom pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie so Súkromným centrom špeciálno-pedagogického poradenstva Tvrdošín,
- poskytuje zákonným zástupcom detí pedagogické poradenstvo,
- vybavuje sociálnu agendu detí svojej triedy,
- spolupracuje s vedúcim krúžku (externým lektorom),
- informuje zást.riad. ZŠ pre MŠ o špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrebách dieťaťa vzniknutých v priebehu školského roka, porušenie školského poriadku a iné,
- upozorní zást.riad. ZŠ pre MŠ na neprítomnosť dieťaťa v MŠ dlhšiu ako 14 pracovných dní z neznámeho dôvodu
6. Povinnosti povereného zástupcu riaditeľky ZŠ s MŠ pre MŠ:
- zúčastňuje sa na pedagogickom riadení školy a na plnení úloh v rozsahu určenia riaditeľkou školy v súlade so všeobecnými záväznými predpismi a na priamej výchovnovzdelávacej činnosti v rozsahu stanovenom osobitným predpisom. Pri plnení úloh sa riadi všeobecne záväznými právnymi predpismi, internými predpismi a smernicami zamestnávateľa, školy, ktoré upravujú činnosť školy,
- upozorňuje riaditeľa školy na porušovanie pracovnej disciplíny a navrhuje opatrenia na ich odstránenie,
- riadi a kontroluje prácu triednych učiteľov v škole, zodpovedá za úplné a správne vedenie pedagogickej dokumentácie triednych učiteľov a koordináciu činnosti triednych učiteľov (konzultačná činnosť, vedenie triedy, plánovanie a organizovanie výchovno-vzdelávacej činnosti v triede a mimo nej, spolupráca s rodinou a poradenskými zariadeniami),
- spolupodieľa sa na pedagogickej kontrole, vykonáva hospitačnú činnosť vrátane rozboru a vyvodzovaní záverov zo zistení z hospitačnej činnosti u zamestnancov, ktorých riadi a vedie o nej záznamy. Pozoruje/zisťuje a vyhodnocuje plnenie pedagogických a výchovnovzdelávacích cieľov vo vzťahu k triednym učiteľom a činnosti školy,
- spolupodieľa sa na hodnotení pedagogických zamestnancov- učiteľov (hodnotí pracovné výsledky učiteľov a prijíma opatrenia na zamedzovanie porušenia pracovnej disciplíny), spolupodieľa sa na vytváraní kritérií hodnotenia učiteľov a podáva návrhy na odmeňovanie (osobné príplatky, odmeny) učiteľov,
- zabezpečuje úlohy pedagogicko-organizačného charakteru z poverenia riaditeľky školy (zabezpečuje zastupovanie za neprítomných pedagogických zamestnancov, nariaďuje v prípade potreby prácu nadčas, zabezpečuje výmenu zmien pedagogických zamestnancov,
- realizuje zmeny Školského vzdelávacieho programu a podmienky ich realizácie
- eviduje a zbiera údaje potrebné pri registrácií úrazov detí, zodpovedá za ich hlásenie elektronickou poštou,
- zodpovedá za vypracovanie/zostavovanie požadovaných hlásení/informácií/štatistík súvisiacich s dochádzkou detí do MŠ (mesačné hlásenie o počte detí, týždenné sledovanie a vyhodnocovanie chrípkových ochorení RÚVZ)
Všetky materiály o deťoch a ich zákonných zástupcoch musia byť uložene mimo dosahu nepovolaných osôb a chránene pred ich zneužitím.
Článok 4
Prevádzka a vnútorný režim materskej školy
- Prijímanie detí na predprimárne vzdelávanie v zmysle § 59 a § 59a školského zákona.
Pri prijímaní detí do materskej školy sa musia dodržiavať princípy:
- rovnoprávnosti prístupu k výchove a k vzdelávaniu so zohľadnením výchovno-vzdelávacích potrieb jednotlivca a jeho spoluzodpovednosti za svoje vzdelávanie (§ 3 písm. c) školského zákona),
- inkluzívneho vzdelávania (§ 3 písm. d) školského zákona a
- zákazu akýchkoľvek foriem diskriminácie a obzvlášť segregácie (§ 3 písm. e) školského zákona).
- Na predprimárne vzdelávanie sa prijíma dieťa od troch rokov veku, výnimočne, ak je v MŠ voľná kapacita a ak sú na jeho prijatie vytvorené vhodné materiálne, personálne a iné potrebné podmienky, možno prijať deti od dovŕšenia dvoch rokov veku.
- Na predprimárne vzdelávanie v materskej škole nemožno prijať dieťa mladšie ako dva roky a to ani na adaptačný pobyt alebo diagnostický pobyt
- Na predprimárne vzdelávanie sa prednostne prijímajú deti, pre ktoré je plnenie predprimárneho vzdelávania povinné, a následne deti, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie
- Pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné do spádovej MŠ podľa miesta trvalého pobytu
- Pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné na základe rozhodnutia súdu.
Dieťa sa do materskej školy prijíma vždy len na základe písomnej žiadosti zákonného zástupcu, o prijatie dieťaťa na predprimárne vzdelávanie spolu s potvrdením o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa absolvovať predprimárne vzdelávanie, od všeobecného lekára pre deti a dorast, ktorého súčasťou je aj údaj o povinnom očkovaní. Neabsolvovanie povinných očkovaní nie je dôvodom na neprijatie dieťaťa do materskej školy.
Ak sa do materskej školy prijíma dieťa, ktoré má diagnostikou zariadením poradenstva a prevencie zaradeného v sieti škôl a školských zariadení SR potvrdené, že je dieťaťom so zdravotným znevýhodnením, zákonný zástupca k žiadosti predloží:
- potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od všeobecného lekára pre deti a dorast,
- vyjadrenie príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
- odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast
Z vyjadrenia príslušného zariadenia poradenstva a prevencie, ako aj z odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast musí byť jednoznačné, či odporúčajú prijatie tohto dieťaťa:
- do „bežnej“ materskej školy a zaradenie do triedy spolu s ostatnými deťmi,
- do „bežnej“ materskej školy a jeho zaradenie do špeciálnej triedy alebo
- do materskej školy pre deti so ŠVVP.
Potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti musí obsahovať všetky dôležité skutočnosti o zdravotnom stave dieťaťa (ochrana zdravia a bezpečnosti dieťaťa aj ostatných detí).
Ak zástupkyňa materskej školy dodatočne zistí, že žiadosť o prijatie dieťaťa podala osoba, ktorá nemá na to oprávnenie, bezodkladne vykoná nápravu a požiada zákonného zástupcu, ktorému je dieťa zverené do výlučnej osobnej starostlivosti, o podpísanie žiadosti o prijatie do materskej školy.
Pri prijatí na adaptačný a diagnostický pobyt dieťaťa, RŠ môže vydať rozhodnutie s určením adaptačného alebo diagnostického pobytu podľa § 5 ods. 14písm. b) zákona č. 596/2003 Z. z.
O adaptačnom pobyte hovoríme vo vzťahu k zdravým deťom, o diagnostickom pobyte vo vzťahu k deťom so zdravotným znevýhodnením. V MŠ môže trvať adaptačný pobyt dieťaťa podľa § 59 ods. 8 školského zákona najdlhšie tri mesiace.
Ak je dieťa prijaté na celodennú výchovu a vzdelávanie alebo na poldennú výchovu a vzdelávanie a má problém s adaptáciou, je možné dodatočne dohodnúť adaptačný pobyt so zákonným zástupcom avšak najdlhšie na tri mesiace. Podľa § 6 ods. 1 vyhlášky o MŠ (541/2021 Z. z.) ak má dieťa určený adaptačný pobyt, zákonný zástupca ho privádza do materskej školy postupne na jednu hodinu, dve a najviac štyri hodiny. Ak je adaptácia úspešná, môže dieťa po dohode zákonného zástupcu a ZRŠ pre MŠ pravidelne navštevovať MŠ v dohodnutom čase.
Pri zníženej adaptačnej schopnosti dieťaťa, pre ktoré nie je predprimárne vzdelávanie povinné, RŠ môže rozhodnúť podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. , po predchádzajúcom písomnom upozornení o prerušení dochádzky dieťaťa do MŠ na vymedzený čas.
Úspešným predpokladom zvládnutia adaptačného pobytu je úzka spolupráca zákonných zástupcov s pedagogickými, odbornými a všetkými zamestnancami materskej školy navzájom.
Diagnostický pobyt
Ak RŠ určí diagnostický pobyt dieťaťu podľa § 6 ods. 2 vyhlášky o materskej škole, počas jeho trvania sa v zariadení poradenstva a prevencie vykonáva diagnostikovanie špeciálnych výchovno-vzdelávacích potrieb dieťaťa na účel rozhodnutia o ďalšej forme vzdelávania dieťaťa.
Ostatné podmienky prijímania detí do MŠ určujú, aký „kľúč“ zástupkyňa pre MŠ zvolí pri prijímaní ostatných detí, po prijatí všetkých detí, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a tých, ktoré majú právo na prijatie na predprimárne vzdelávanie, ak je po ich prijatí v danej materskej škole ešte voľná kapacita.
Žiadosť o prijatie dieťaťa do MŠ sa podáva v čase od 1. mája – do 31. mája. ZRŠ pre MŠ po dohode so zriaďovateľom určí konkrétne miesto a konkrétny termín podávania žiadostí. Miesto a termín podávania žiadostí pre nasledujúci školský rok bude vyvesený na informačnej tabuli vo vstupnej chodbe materskej školy, na web. stránke MŠ a oznámený obecným rozhlasom.
Prijatie prestupom
V prípade, že dieťa v období predprimárneho vzdelávania navštevovalo inú MŠ, alebo je už prijaté na predprimárne vzdelávanie v niektorej materskej škole zaradenej v sieti a zákonný zástupca písomne požiadal o prijatie do našej MŠ, môže byť dieťa prijaté prestupom. RŠ vydáva rozhodnutie o prijatí dieťaťa prestupom podľa § 5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z. a je povinný bez zbytočného odkladu zaslať kópiu rozhodnutia o prijatí dieťaťa prestupom riaditeľovi MŠ, z ktorej dieťa prestúpilo a riaditeľ MŠ, z ktorej dieťa prestúpilo, je povinný:
- do 15 dní od doručenia kópie rozhodnutia o prijatí prestupom zaslať riaditeľovi MŠ, do ktorej bolo prijaté dieťa prestupom kópiu osobného spisu a nahlásiť túto zmenu do „centrálneho registra“
- súčasťou fotokópie osobného spisu dieťaťa je aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti, vyjadrenie príslušného zariadenia PaP (ak ide o dieťa so zdravotným znevýhodnením, príp. dieťa s nadaním) a odporučenie všeobecného lekára pre deti a dorast.
Prijatie prestupom sa vzťahuje na všetky deti bez výnimky, aj pre deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné.
V deň nástupu dieťaťa do MŠ rodičia odovzdávajú:
- fotokópiu zdravotného preukazu dieťaťa,
- informácie o dieťati- dotazník,
- informovaný súhlas zákonného zástupcu,
- splnomocnenie k prevzatiu dieťaťa z MŠ (uvedené konkrétne osoby),
- vyhlásenie o bezinfekčnosti dieťaťa (nesmie byť staršie ako jeden deň), ktoré predložia aj vždy po neprítomnosti dieťaťa v MŠ dlhšej ako päť kalendárnych dní (písomne, alebo elektronicky cez EduPage).
Spôsob podania žiadosti
Zákonný zástupca môže podať žiadosť:
- osobne,
- písomne poštou, alebo kuriérom na adresu materskej školy,
- e-mailom, elektronicky, ako formulár
- RŠ vydá rozhodnutie o prijatí dieťaťa na predprimárne vzdelávanie najneskôr do 30. júna školského roka, ktorý predchádza školskému roku, v ktorom sa má predprimárne vzdelávanie dieťaťa začať
- Rajonizácia pri MŠ neplatí. Dieťa nemusí chodiť do MŠ v mieste bydliska. Zákonný zástupca ho môže zapísať do MŠ, ktorú si vyberie
- Deti sa prijímajú do MŠ priebežne, alebo pre nasledujúci školský rok. Priebežne sa prijímajú deti vtedy, ak je v MŠ voľná kapacita
- Dieťa, ktoré už navštevuje materskú školu a do 31. augusta príslušného roku (vrátane) dosiahne päť rokov veku, sa bez povinnosti opätovne žiadať o prijatie do MŠ automaticky od 1. septembra stáva dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie.
- Neprítomnosť dieťaťa v MŠ
- Neprítomnosť dieťaťa v materskej škole, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné a ktoré trvá viac ako sedem vyučovacích dní, ospravedlňuje zákonný zástupca.
- Ospravedlnenie môže zákonný zástupca podať aj elektronickou formou, cez aplikáciu EduPage.
Ak neprítomnosť dieťaťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie, z dôvodu ochorenia trvá viac ako 7 po sebe nasledujúcich vyučovacích dní alebo súhrnne počas mesiaca viac ako 14 vyučovacích dní, vyžaduje sa aj predloženie potvrdenia od lekára.
Za dôvod ospravedlnenej neprítomnosti sa uznáva podľa § 144 ods. 10 školského zákona najmä:
- choroba,
- lekárom nariadený zákaz dochádzky do materskej školy
- rekonvalescencia alebo vyzdvihnutie dieťaťa z materskej školy pri príznakoch ochorenia počas dňa,
- mimoriadne nepriaznivé poveternostné podmienky,
- náhle prerušenie premávky hromadných dopravných prostriedkov,
- mimoriadne udalosti v rodine alebo účasť dieťaťa na súťažiach.
Neprítomnosť dieťaťa v MŠ, pre ktoré predprimárne vzdelávanie nie je povinné, ale dieťa nebude dlhodobo dochádzať do MŠ z nejakého dôvodu (napr. pobyt v sanatóriu, v zahraničí, dlhodobá rekonvalescencia...), zákonný zástupca je povinný formou písomnej žiadosti požiadať o prerušenie dochádzky. Na základe žiadosti bude zákonnému zástupcovi vydané rozhodnutie o prerušení dochádzky na termín, ktorý uviedol v žiadosti o prerušenie dochádzky do MŠ.
- Prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ
- Rozhodnutie o prerušení dochádzky do materskej školy nemožno vydať, ak ide o dieťa, ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie (ani na žiadosť zákonného zástupcu, ani na základe podnetu riaditeľa MŠ).
- Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy môže vydať riaditeľ materskej školy podľa § 5 ods. 14 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody, teda aj v čase pred uplynutím adaptačného alebo diagnostického pobytu dieťaťa.
- Ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu, vtedy riaditeľ materskej školy rozhodne o prerušení dochádzky dieťaťa aj na základe žiadosti zákonného zástupcu. V tomto rozhodnutí uvedie riaditeľ školy presný termín (dátum) od kedy do kedy bude dochádzka dieťaťa prerušená.
- Vydaním rozhodnutia o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy sa vytvára priestor na eliminovanie dôvodov, ktoré viedli k prerušeniu dochádzky, na absolvovanie indikovaných odborných vyšetrení, na ukončenie špeciálnopedagogickej diagnostiky a pod.
- V prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do MŠ môže riaditeľ materskej školy na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku do MŠ, prijať iné dieťa, pričom v rozhodnutí bude uvedené, že toto dieťa prijíma na konkrétne stanovený čas (vymedzený dátumami), ktoré sú totožné s časom prerušenia dochádzky iného dieťaťa uvedeným na rozhodnutí o prerušení jeho dochádzky do materskej školy.
- Zákonný zástupca, ktorý požiadal o prerušenie dochádzky dieťaťa do MŠ, musí najneskôr dva týždne pred uplynutím času (termínu prerušenia), písomne oznámiť riaditeľovi MŠ, či jeho dieťa bude po uplynutí tohto času pokračovať v predprimárnom vzdelávaní v materskej škole.
- Zákonný zástupca dieťaťa, ktoré bolo do materskej školy prijaté na čas prerušenia dochádzky iného dieťaťa, v prípade záujmu o to, aby jeho dieťa naďalej navštevovalo MŠ, musí najneskôr dva týždne pred uplynutím času, ktorý má uvedený v rozhodnutí o prijatí počas prerušenia dochádzky iného dieťaťa do MŠ podať novú žiadosť o prijatie dieťaťa do materskej školy a spolu s ňou predložiť aj potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti od všeobecného lekára pre deti a dorast, obsahujúce aj údaj o povinnom očkovaní.
- Zanechanie vzdelávania
Zákonný zástupca sa môže rozhodnúť (z objektívnych alebo subjektívnych dôvodov), že jeho dieťa zanechá predprimárne vzdelávanie:
- len v prípade, ak nejde o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
- túto skutočnosť musí oznámiť písomne riaditeľovi MŠ
Dieťa prestane byť dieťaťom danej MŠ dňom, ktorý nasleduje po dni doručenia písomného oznámenia riaditeľovi MŠ.
Ak zákonný zástupca túto skutočnosť neoznámi (ani písomne, ani inak) riaditeľovi MŠ a dieťa sa neospravedlnene nezúčastňuje na predprimárnom vzdelávaní, uplynutím 30. dňa od jeho poslednej účasti na predprimárnom vzdelávaní prestáva byť dieťaťom príslušnej materskej školy. Riaditeľ MŠ túto skutočnosť zaznamená v osobnom spise dieťaťa a uzavrie osobný spis.
O zanechaní predprimárneho vzdelávania riaditeľ materskej školy nevydáva žiadne rozhodnutie, nahlási informáciu do centrálneho registra.
- Predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania
Riaditeľ materskej školy nemôže rozhodnúť o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania ak:
- ide o dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné,
- ide o dieťa, ktoré pokračuje v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
Riaditeľ materskej školy rozhodne o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o povinné predprimárne vzdelávanie, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, z nasledujúcich dôvodov podľa § 28d ods. 6 školského zákona (s účinnosťou od 1. septembra 2023):
- dieťa sústavne alebo závažným spôsobom porušuje školský poriadok,
- zákonný zástupca dieťaťa alebo zástupca zariadenia nedodržiava podmienky predprimárneho vzdelávania dieťaťa určené školským poriadkom,
- zákonný zástupca dieťaťa neinformuje materskú školu o zmene zdravotnej spôsobilosti dieťaťa, jeho zdravotných problémoch alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré majú vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania,
- zákonný zástupca dieťaťa bezdôvodne odmietne s dieťaťom absolvovať diagnostické vyšetrenie, ak sa špeciálne výchovno-vzdelávacie potreby dieťaťa prejavia po jeho prijatí do materskej školy a je potrebné zmeniť formu vzdelávania dieťaťa, alebo
- predčasné skončenie predprimárneho vzdelávania odporučí zariadenie poradenstva a prevencie, všeobecný lekár pre deti a dorast alebo lekár – špecialista.
Rozhodnutie o prerušení dochádzky dieťaťa vydá RŠ aj bez predchádzajúcej žiadosti zákonného zástupcu, ak na to budú existovať dôvody, teda aj v čase pred uplynutím adaptačného pobytu alebo diagnostického pobytu dieťaťa:
f) ak pôjde o zdravotné dôvody, zníženú adaptačnú schopnosť, rodinné dôvody alebo iné dôvody zo strany zákonného zástupcu, vtedy RŠ rozhodne o prerušení dochádzky dieťa aj na základe žiadosti zákonného zástupcu. V tomto rozhodnutí sa uvedie presný čas (dátum) od kedy, do kedy bude dochádzka dieťaťa prerušená. Dĺžka trvania prerušenia dochádzky dieťaťa je individuálna.
g) v prípade zvýšeného záujmu zákonných zástupcov o prijatie detí do materskej školy môže RŠ na miesto dieťaťa, ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy, prijať iné dieťa, pričom v rozhodnutí bude uvedené, že toto dieťa prijíma na konkrétne stanovený čas (vymedzený dátumami), ktoré sú totožné s časom prerušenia dochádzky iného dieťaťa uvedeným na rozhodnutí o prerušení jeho dochádzky do materskej školy.
ak zákonný zástupca dieťaťa opakovane neuhrádza poplatky na čiastočnú úhradu za pobyt dieťaťa v MŠ a za stravu.
- Výchova a vzdelávanie detí so ŠVVP
Za dieťa so ŠVVP môže riaditeľ materskej školy považovať len dieťa, ktoré má diagnostikou v zariadení poradenstva a prevencie určené ŠVVP.
Deti so ŠVVP sú deti:
- so zdravotným znevýhodnením, ktorými sú deti so zdravotným postihnutím, mentálne, - sluchové, zrakové, telesné postihnutie, narušená komunikačná schopnosť, autizmus alebo ďalšie pervazívne vývinové poruchy, viacnásobné postihnutie,
- deti choré alebo zdravotne oslabené,
- deti s vývinovými poruchami,
- deti s poruchami správania,
- so sociálne znevýhodneného prostredia,
- s nadaním a deti
- ktorých zdravotný stav, sociálne podmienky, jazykové schopnosti, nadanie, správanie, kognitívne schopnosti, motivácia, emocionalita, tvorivosť alebo zručnosti vyžadujú poskytnutie podporného opatrenia.
- Deti so zdravotným znevýhodnením sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi alebo do samostatných (špeciálnych) tried.
- Deti so ŠVVP, ktoré nie sú so zdravotným znevýhodnením sa zaraďujú do tried spolu s ostatnými deťmi.
- Do samostatných tried pre deti so ŠVVP nie je možné zaradiť deti výlučne z dôvodu, že pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia
- O zaradení dieťaťa so zdravotným znevýhodnením rozhodne riaditeľ materskej školy:
- na základe odporúčania všeobecného lekára pre deti a dorast,
- na základe odporúčania zariadenia poradenstva a prevencie a
- na základe vopred prerokovaného informovaného súhlasu zákonného zástupcu
- O zaradení dieťaťa ako dieťaťa s nadaním rozhodne riaditeľ materskej školy:
- na základe odporúčania zariadenia poradenstva a prevencie a
- na základe vopred prerokovaného informovaného súhlasu zákonného zástupcu
- Počet detí v triede podľa § 28 ods. 12 školského zákona môže byť znížený najviac o dve za každé dieťa so zdravotným znevýhodnením a dieťa s nadaním.
- Maximálny počet zaradených detí so ŠVVP v jednej triede sú dve.
- Pri prijímaní detí so ŠVVP riaditeľ materskej školy zváži, či na prijatie takéhoto dieťaťa má vytvorené vhodné podmienky (personálne, priestorové, materiálne...), a ak ich nemá, či bude schopný dodatočne, v spolupráci so zriaďovateľom tieto podmienky vytvoriť. Ak je zriaďovateľom obec, má podľa § 6 ods. 3 písm. d) zákona č. 596/2003 Z. z. vytvárať podmienky na zabezpečenie výchovy a vzdelávania detí so ŠVVP v školách, ktorých je zriaďovateľom. Riaditeľ materskej školy nemá zákonom stanovenú povinnosť prijať dieťa so ŠVVP.
Riaditeľovi MŠ sa pred prijímaním detí so zdravotným znevýhodnením odporúča:
- vždy pred vydaním rozhodnutia dôsledne preskúmať všetky podklady a okolnosti, ktoré by mohli mať vplyv na jeho rozhodnutie,
- spolu s rozhodnutím písomne informovať zákonných zástupcov, o ich povinnosti informovať MŠ o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa (§ 144 ods. 7 písm. d) školského zákona),
- informovať zákonných zástupcov, že v prípade neinformovania MŠ o zmenách v zdravotnom stave dieťaťa alebo v iných závažných skutočnostiach, ktoré by mohli mať vplyv na priebeh výchovy a vzdelávania dieťaťa, po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, riaditeľ MŠ vydá rozhodnutie:
- o prerušení dochádzky dieťaťa do materskej školy z podnetu riaditeľa MŠ, ak nejde o PPV, alebo
- o predčasnom skončení predprimárneho vzdelávania, ak nejde o PPV, z dôvodu, že materská škola nie je schopná, vzhľadom na svoje podmienky (personálne, priestorové, či materiálno-technické) poskytnúť dieťaťu výchovu a vzdelávanie primeranú druhu a stupňu jeho zdravotného znevýhodnenia.
- mať uloženú komunikáciu so zákonným zástupcom zaznamenanú písomne a riadne evidovanú v osobnom spise dieťaťa.
Naša materská škola poskytuje výchovu a vzdelávanie deťom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v prípade, že dokážeme vytvoriť na základe príslušnej diagnózy dieťaťa, stanovenej odbornými lekármi, špecialistami a ďalšími odborníkmi, materiálne a technické podmienky, odborných zamestnancov (asistenta) a v prípade, že starostlivosť o takéto dieťa, jeho správanie a požiadavky nebudú obmedzovať a ohrozovať výchovno-vzdelávací proces, bezpečnosť a zdravie ostatných detí v triede.
ZRŠ pre MŠ na základe dôkladného zváženia určí formu výchovy a vzdelávania z hľadiska organizácie (poldenná, celodenná), z hľadiska rozsahu (niekoľko hodín denne, niekoľko dní v týždni....), z hľadiska podmienok (účasť asistenta).
Z hľadiska prijímania detí so zdravotným znevýhodnením a detí s nadaním do MŠ sú dôležité aj ustanovenia § 145 ods. 1 a 2 školského zákona, v ktorých sa uvádza, že práva ustanovené školským zákonom sa zaručujú rovnako každému dieťaťu v súlade so zásadou rovnakého zaobchádzania vo vzdelávaní (zákon 365/2004 Z. z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou - antidiskriminačný zákon)
Výkon práv a povinností vyplývajúcich zo školského zákona musí byť v súlade s dobrými mravmi. Nesmú byť ohrozené práva a povinnosti ostatných detí v MŠ.
7. Prevádzka materskej školy
Materská škola je v prevádzke v dňoch školského vyučovania od 6:30 hod. do 15:45 hod., je určená podľa požiadaviek zákonných zástupcov a súhlasu zriaďovateľa.
Čas prevádzky určuje riaditeľ materskej školy po prerokovaní so zákonnými zástupcami na prvej plenárnej schôdzi ZRŠ v MŠ a po súhlase zriaďovateľa. Fotokópia o schválení času prevádzky MŠ zriaďovateľom je prílohou č. 2 školského poriadku.
MŠ poskytuje celodennú a poldennú výchovu a vzdelávanie pre deti vo veku spravidla od troch rokov do šiestich rokov.
V MŠ sú v prevádzke 3 triedy s celodennou a 1 trieda s poldennou výchovou a vzdelávaním. Zákonný zástupca svoje prianie týkajúce sa formy výchovy a vzdelávania prejavuje už v žiadosti o prijatie dieťaťa do materskej školy. Ak je dieťa prijaté na celodennú alebo poldennú výchovu a vzdelávanie, tak mu bude táto forma výchovy a vzdelávania poskytovaná počas celej dochádzky do MŠ, ak sa riaditeľka školy nedohodne so zákonnými zástupcami inak. Ak rodič žiada zmeniť formu vzdelávania, urobí tak vždy k začiatku mesiaca.
Rodičia prichádzajú s deťmi do MŠ do 8.00 hod.
V čase obeda si môžu rodičia vyzdvihnúť deti v triedach Lienky, Včielky, Motýliky, Mravčeky od 12.00 – 12.15 hod.
Po deti z MŠ rodičia prichádzajú v dostatočnom časovom predstihu pred ukončením prevádzky MŠ, aby mali čas na prípravu dieťaťa na odchod z MŠ.
V prípade, že pre dieťa rodič nepríde do ukončenia prevádzky MŠ, učiteľka využije všetky dostupné telefónne čísla na skontaktovanie sa s rodičmi.
Vedenie školy:
Materskú školu, ktorá je právnym subjektom so základnou školou, riadi a za jej činnosť zodpovedá zástupkyňa riaditeľa ZŠ pre MŠ.
ZRŠ pre MŠ: Mgr. Kamila Šišková
Konzultačné hodiny: každý prvý pondelok v mesiaci od 12:00 hod. do 13:00 hod., príp. podľa predchádzajúceho dohovoru so zákonným zástupcom dieťaťa (t. č. 0907 595 744)
Telefón: 043/5395 196
Pedagogickí zamestnanci: Bc. Dana Motyčáková
Bc. Kristína Dudášová
Bc. Veronika Danielčáková
Marcela Šrobová
Bc. Anna Škerdová
Mgr. Kamila Šišková
Mgr. Eva Ištoková
Mgr. Daniela Sojčáková
Konzultačné hodiny triednych učiteliek:
Pondelok - Piatok od 12:30 hod. do 13:30 hod. (doobedná zmena)
od 15:30 hod. do 16:30 hod. (poobedná zmena)
príp. po dohode s rodičmi
Informácie o dieťati poskytuje len pedagogický zamestnanec.
Konzultácie sú spravidla ústne, avšak pokiaľ rodič alebo pedagogický zamestnanec prejaví záujem, zhotovia sa aj v písomnej forme. V písomnej forme sa vyhotovia aj vtedy, ak pedagogický zamestnanec opakovane rieši rovnaký problém, na ktorý bol rodič v predchádzajúcom čase upozornený. Pedagogickí zamestnanci okrem konzultácii môžu rodičom odporúčať pedagogickú literatúru, školenia a iné vhodné informácie z oblasti pedagogického pôsobenia na dieťa.
Zákon 138/2019 § 37 ods. 2 a 3
Triedny učiteľ:
Koordinuje výchovu a vzdelávanie v príslušnej triede. Zodpovedá za vedenie úplnosť a správnosť príslušnej pedagogickej dokumentácie a ďalšej dokumentácie týkajúcej sa detí alebo triedy, spolupracuje so zákonným zástupcom, ostatnými pedagogickými zamestnancami a odbornými zamestnancami, všeobecným lekárom dieťaťa, CP a P v Tvrdošíne, logopédom.
Zákonným zástupcom poskytuje triedny učiteľ pedagogické poradenstvo. Triedny učiteľ utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami materskej školy, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie. Triedny učiteľ zabezpečuje organizovanie akcií a informované súhlasy od zákonných zástupcov na ich realizáciu. Zodpovedá za vypracovanie výchovno-vzdelávacích plánov najneskôr deň pred začiatkom týždňa.
Úradné hodiny pre verejnosť: podľa predchádzajúceho dohovoru
Prevádzkoví zamestnanci: Martina Tarajová (školníčka)
Zuzana Fileková (upratovačka)
Vedúca školskej jedálne: Ivana Harmatová - t. č. 043/5324 389
Kuchárka: Gabriela Kulašníková
Rozvrh pracovného času všetkých zamestnancov školy je vypracovaný a vystavený na informačnej nástenke pre zamestnancov. Umiestnené sú tam okrem inej dôležitej dokumentácie aj protipožiarne smernice a telefónne čísla prvej pomoci.
Dochádzka zamestnancov je realizovaná cez webstránku materskej školy www.mszuberec.edupage.org . Všetci zamestnanci sú povinní pravidelne a pravdivo zapisovať svoje príchody, odchody, prerušenie pracovného času, dôvod opustenia pracoviska, tiež zmenu pracovnej doby. Všetky zmeny sa môžu uskutočniť len so súhlasom zást. riad. ZŠ pre MŠ.
Poradné orgány: Pedagogická rada (členmi sú všetci pedagogickí zamestnanci MŠ) -PR
Rada školy - RŠ
Zástupcovia združenia rodičov – ZRŠ
8. Prerušenie alebo obmedzenie prevádzky MŠ:
- počas letných prázdnin je prevádzka MŠ prerušená minimálne na 3 týždne z dôvodov potreby dôkladného čistenia MŠ, dezinfekcie prostredia a hračiek, ako aj čerpania dovolenky pedagogických zamestnancov a odborných zamestnancov,
- prerušenie alebo obmedzenie prevádzky materskej školy cez letné prázdniny oznamuje zástupkyňa pre MŠ najmenej dva mesiace pred začiatkom prerušenia vopred pri hlavnom vchode do MŠ a na webstránke školy,
- prevádzka materskej školy môže byť dočasne prerušená aj zo závažných dôvodov, ktoré ohrozujú zdravie zverených detí alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku (napr. rôzne epidémie, či živelné pohromy, resp. ich následky), z dôvodu problémov s dodávkou energií a vody, z úsporných dôvodov na základe pokynu zriaďovateľa v čase školských prázdnin,
- o dočasnom prerušení prevádzky MŠ môže rozhodnúť riaditeľ ZŠ, ZRŠ pre MŠ, zriaďovateľ alebo príslušný ústredný orgán štátnej správy (Ministerstvo školstva, vedy výskumu a športu SR, Úrad verejného zdravotníctva) s ohľadom na vyhlásenú mimoriadnu situáciu, núdzový stav alebo výnimočný stav,
- prevádzku materskej školy môže zriaďovateľ dočasne obmedziť alebo prerušiť:
a, zo závažných organizačných dôvodov,
b, z technických dôvodov
c, z hygienicko-epidemiologických dôvodov
d, na základe nariadeného opatrenia príslušného regionálneho úradu verejného zdravotníctva, alebo
e, na návrh riaditeľa školy z iných dôvodov, ktoré môžu ohroziť bezpečnosť a zdravie detí a zamestnancov alebo môžu spôsobiť závažné škody na majetku.
Obmedzenie prevádzky z dôvodu vyššej absencie detí kvôli chorobnosti, alebo v čase školských prázdnin, z úsporných dôvodov na základe pokynu zriaďovateľa, prípadne z iných relevantných príčin. V takýchto prípadoch sa deti môžu zlúčiť do triedy pri dodržaní počtu detí v zmysle školského zákona. ZRŠ určí, v ktorej triede a v akom časovom horizonte bude prevádzka školy v obmedzenom režime prebiehať. O každom prerušení, či obmedzení času prevádzky MŠ budú včas informovaní zákonní zástupcovia aj zriaďovateľ. Pri rozhodnutí o zlúčení tried dbá ZRŠ na zabezpečenie kvalitnej výchovy a vzdelávania. Nadbytok pedagógov v takomto prípade zástupkyňa rieši udelením náhradného voľna, čerpaním dovolenky, prípadne pridelením inej práce.
V prípade vysokého počtu neprítomných detí zo zdravotných dôvodov - ak počet neprítomných detí z dôvodu ochorenia chrípkou prekročí 20% z celkového počtu detí. (napr. rozšírený výskyt chrípky a pod.) sa škola riadi nariadeniami zriaďovateľa, príp. Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne (ďalej RÚVZ).
Záujem o prevádzku MŠ počas školských prázdnin rodičia vyjadrujú prostredníctvom hlasovania cez Edupage.
Rodič má povinnosť:
- záväzne nahlásiť dieťa do určeného termínu,
- uhradiť do určeného termínu príspevok za pobyt dieťaťa v MŠ a poplatok stravu v zmysle VZN zriaďovateľom.
V čase školských prázdnin (jarných, letných), bude prevádzka MŠ zabezpečená len v prípade prihlásených minimálne 17 detí. Ak 3 dni po sebe klesne počet prihlásených detí pod 10, prevádzka MŠ sa po dohode so zriaďovateľom preruší. Riaditeľ ZŠ s MŠ Zuberec rozhodne, či pedagogický zamestnanci si budú čerpať riadnu dovolenku, náhradné voľno alebo budú vykonávať inú činnosť.
V čase školských prázdnin (jesenných, vianočných, veľkonočných) bude prevádzka materskej škola so súhlasom zriaďovateľa prerušená.
9. Denný poriadok – prehľad o usporiadaní denných činností v materskej škole
- Pri organizácií činností spojených s uspokojovaním základných fyziologických potrieb detí, má učiteľka vždy na zreteli dodržiavanie psychohygieny detí a ochrany ich zdravia. Učiteľka počas aktivít s deťmi odchádza len v krajnom prípade a na nevyhnutne potrebný čas, pričom je povinná dať deti do kľudovej činnosti a požiadať iného zamestnanca MŠ o dozor.
- Výchovno-vzdelávacia činnosť v materskej škole pozostáva z ustálených organizačných foriem. V týchto formách sa vzhľadom na ustálený biorytmus a zdravú životosprávu dieťaťa predškolského veku uspokojujú rozmanité potreby a záujmy.
- Usporiadanie denných činností pravidelne sa opakujúcich v konkrétnej triede je spracované vo forme denného poriadku.
Denný poriadok je zverejnený pre zákonných zástupcov, na nástenke v šatni príslušnej triedy.
Výchova a vzdelávanie sa v MŠ uskutočňuje prostredníctvom nasledovných foriem denných činností:
- Hry a činnosti podľa výberu detí
- Zdravotné cvičenie
- Vzdelávacia aktivita
- Pobyt vonku
- Činnosti zabezpečujúce životosprávu (osobná hygiena, stravovanie, odpočinok)
Organizácia výchovno-vzdelávacej činnosti v MŠ je charakteristická flexibilitou striedania spontánnych a riadených činností. Denné činnosti sú spracované vo forme denného poriadku, ktorý vyváženým striedaním spontánnych hier a riadených činností, vytvára dostatočný priestor pre individuálne potreby a záujmy detí, zabezpečuje dodržiavanie zásad zdravej (pravidelné stravovanie, dostatočný pobyt na čerstvom vzduchu, dostatočnú pohybovú aktivitu a odpočinok).
Denný poriadok je menlivý a pohyblivý, nie je záväzný pre celý školský rok.
10. Organizácia tried a vekové zloženie:
V zmysle § 4 ods. 1 vyhlášky sa materská škola člení na triedy. Do triedy sa zaraďujú deti rovnakého veku alebo deti rozdielneho veku s najvyšším počtom podľa § 28 ods. 9 písm. a) až d) školského zákona. Deti, ktoré majú plniť povinné predprimárne vzdelávanie sa obvykle zaraďujú do samostatnej triedy.
1. trieda: „ Lienky“ 3 - 4 ročné deti prízemie vpravo od hlavného vchodu
2. trieda: „Včielky“ 4 – 5 ročné deti prízemie vľavo od hlavného vchodu
3. trieda: „Motýliky“ 5 – 6 ročné deti 1.poschodie
4. trieda „ Mravčeky“ 5 - 6 ročné deti samostatný vchod
Najvyšší počet detí v triede materskej školy podľa školského zákona je:
a) 20 v triede pre 3 až 4 ročné deti,
b) 21 v triede pre 4 až 5 ročné deti,
c) 22 v triede pre 5 až 6 ročné deti,
O zaradení detí do jednotlivých tried je zákonný zástupca informovaný oznamom na nástenke v šatni príslušnej triedy a na chodbe pri dverách konkrétnej triedy. Deti sa zaraďujú do tried podľa dátumu narodenia. Neuprednostňujeme ani súrodencov, ani mladšie deti.
Organizáciu výchovno-vzdelávacej činnosti v každej triede zabezpečuje triedny učiteľ určený riaditeľkou školy v spolupráci so zástupkyňou riaditeľa ZŠ s MŠ pre MŠ. Ak je triedny učiteľ neprítomný dlhšie ako 30dní, zastupuje ho iný učiteľ materskej školy určený riaditeľom.
Učiteľ materskej školy odovzdáva dieťa len inému učiteľovi materskej školy, inej fyzickej osobe zabezpečujúcej krúžkovú činnosť, zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe
Triedny učiteľ utvára podmienky pre dieťa so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa, ostatnými zamestnancami materskej školy, všeobecným lekárom pre deti a dorast a s príslušným školským zariadením výchovného poradenstva a prevencie..
Prevádzka tried, schádzanie a rozchádzanie detí
Budova materskej školy je sprístupnená rodičom v čase:
A) 6:30 – 8:00, 12:00 – 12:15, 14:30 – 15:45 (trieda Lienky, Včielky, Motýliky)
B) 7:30 - 8:00, 11:45 – 12:15 (trieda Mravčeky)
Deti z triedy Lienky, Včielky, Motýliky sa schádzajú v zbernej triede (trieda Motýliky) od 6:30 do 7:00 hod. Prevádzka triedy Motýliky (zberná trieda) od 6:30 – do 15:45 hod.
Deti z triedy Mravčeky sa schádzajú v triede Motýliky – samostatný vchod - v čase od 7:30 – 8:00.
Od 7:00 hod. – 15:15 hod. je v prevádzke trieda Včielky.
Od 7:00 hod. – 15:30 hod. je v prevádzke trieda Lienky.
O 15:45 hod. sa končí prevádzka MŠ.
Ak je dieťa opakovane privádzané do MŠ po 8:00 hod. bez vopred oznámenia učiteľke bude ústne upozornený učiteľkou. Ak ani potom nebude rešpektovať čas príchodu dieťaťa do materskej školy, učiteľka prítomná v triede urobí zápis do Zošita konzultácií o neskorom príchode, ak budú tri zápisy bude písomne upozornený o porušovaní školského poriadku.
Budovu sprístupňuje v rannom čase učiteľka.
O 8:00 a v čase obeda 12:00 - 12:15 budovu MŠ uzamyká a odomyká upratovačka, prípadne učiteľka. Popoludní o 14:30 hod. budovu sprístupní upratovačka (v čase neprítomnosti učiteľka). Po skončení prevádzky MŠ o 15:45 budovu uzamkne upratovačka. Ak rodič privedie dieťa po 8:00 alebo v priebehu dňa prichádza do MŠ len po telefonickom oznámení neskorého príchodu učiteľke. Vchod otvorí upratovačka po odchode rodiča vchod uzamkne. Tieto opatrenia sú z dôvodu bezpečnosti detí.
Triedu Mravčekov sprístupňuje rodičom a uzamyká učiteľka v stanovenom čase. Vstup pre návštevníkov v čase uzamknutia budovy je možný po zazvonení na zvonček.
V čase od 12:00 do 12:15 hod. a po 14:30 je otvorená budova pre odchádzajúce deti MŠ, ostatné hodiny je budova uzamknutá. Vstup pre návštevníkov hlavným vchodom v čase uzamknutia budovy je možný po zazvonení na zvonček. Otvorí upratovačka a v neprítomnosti upratovačky otvorí učiteľka a preverí dôvod návštevy.
11. Preberanie detí
- Dieťa od zákonného zástupcu preberá učiteľka osobne, ktorá zaň zodpovedá od jeho prevzatia až po jeho odovzdanie pedagógovi, ktorý ju strieda v práci, zákonnému zástupcovi alebo inej splnomocnenej osobe
- Preberanie detí medzi pedagogickými zamestnancami jednotlivých tried v čase schádzania a rozchádzania detí je možné na základe ústneho oznámenia o počte a s pomenovaním detí pre preberajúcu učiteľku od odovzdávajúcej učiteľky.
- Zákonný zástupca privádza dieťa do materskej školy v stanovenom čase a osobne ho odovzdá učiteľke.
- Zákonný zástupca preberá dieťa v čase od 12:00 do 12:15, trieda Sovičky 11:45 -12:00 (poldenný pobyt) a od 14:30 do 15:45 hod. pri celodennom pobyte.
- V prípade dochádzky dieťaťa v inom čase, ak je to nutné, dohodne zákonný zástupca čas jeho príchodu a spôsob stravovania tak, aby nenarušil priebeh výchovno – vzdelávacej činnosti ostatných detí.
- Prevzatie dieťaťa môže pedagogický zamestnanec odmietnuť, ak zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do MŠ
Dôvody pre neprijatie dieťaťa do MŠ, ako prevencia ochrany zdravia ostatných detí:
- zvýšená telesná teplota, silný kašeľ, hnisavý výtok z očí, uší, nosa, herpes, užívanie antibiotík, voš vlasová, infekčné a prenosné choroby, črevné ťažkosti-hnačka, vracanie, zlomenina- sadra.
Učiteľka dieťa odmietne prevziať do MŠ ak:
- má oči červené, s hnisavým výtokom /,,karpinami,,/
- má bolesti ucha, vyteká mu tekutina a je zaschnutá na ušnici
- má silnú nádchu, vyteká mu hustá skalená tekutina, okolie nosa je červené, podráždené
- má na tvári alebo končatinách zapálené, hnisajúce miesta, chrasty
- má intenzívny dusivý kašeľ alebo výrazný vlhký produktívny kašeľ
- Ak dieťa neprejde ranným filtrom, zákonný zástupca s takýmto dieťaťom absolvuje lekárske vyšetrenie, alebo zabezpečí jeho doliečenie a starostlivosť inou osobou.
- Ak dieťa v MŠ počas dňa ochorie, pedagogický zamestnanec zabezpečí jeho izoláciu od ostatných detí a informuje zákonného zástupcu, ktorý si dieťa prevezme. Ak rodič odmietne liečiť choré dieťa, považuje sa to za nedodržanie povinnosti starať sa o dieťa a porušenie jeho základných ľudských práv.
- Zákonný zástupca pri odovzdávaní dieťaťa je povinný upozorniť na závažné skutočnosti, týkajúce sa zdravotného stavu dieťaťa, alebo jeho správania.
Do materskej školy sa neprijímajú deti so zlomeninou, zašitou ranou, alebo po nedoliečenom úraze dieťaťa. Výnimkou môže byť prijaté dieťa so zlomeninou ruky po minimálne týždňovom domácom ošetrení s podmienkou písomného prevzatia zodpovednosti rodiča za prípadný zhoršený zdravotný stav súvisiaci s úrazom. Materská škola v takomto prípade nezodpovedá za daný stav.
Je neprípustné priniesť do materskej školy dieťa choré. Lieky, homeopatická a vitamíny v materskej škole nepodávame! Ak dieťa trpí vážnou chorobou alebo alergiou, ktorá by mohla ohroziť jeho zdravie, upozornite na tento fakt tr. učiteľku, aby mu v prípade potreby mohla poskytnúť účinnú pomoc, prípadne odovzdajte balíček prvej pomoci s presnými inštrukciami od lekára- kde je presne definovaný postup pri podávaní lieku. V prípade akejkoľvek zlomeniny /sadra, dlaha, ortéza/ bude dochádzka dieťaťa do materskej školy obmedzená vzhľadom na bezpečnosť samotného dieťaťa a ostatných detí.
- Výnimku pri podávaní tvoria lieky pri chronických ochoreniach ako napr. : antialergiká, antihistaminiká – podľa pokynov a odporúčaní lekára, na písomné požiadanie a zodpovednosť zákonného zástupcu, pokiaľ nie je možné podanie v čase neprítomnosti dieťaťa v MŠ.
- Pri epilepsii a iných záchvatových ochoreniach musí rodič upozorniť pedagogického zamestnanca o tejto skutočnosti.
- Rodič musí upozorniť pedagogického zamestnanca na prípadné potravinové alergie.
- Rodič je povinný upozorniť pedagogického zamestnanca na prípadné pomočovanie. Rodič je povinný čo v najkratšom čase upevniť tieto hygienické návyky dieťaťa inak má zástupkyňa MŠ možnosť prerušiť dieťaťu dochádzku do materskej školy.
- Dieťa musí mať v MŠ kópiu zdravotného preukazu poistenca
- Za stratu cenností a hračiek, ktoré dieťa do MŠ prinesie nepreberajú zamestnanci materskej školy žiadnu zodpovednosť.
- Deťom sa nepovoľuje vstup do tried so žuvačkou, cukríkom, liekmi a vitamínmi na cmúľanie.
- Na prevzatie svojho dieťaťa z materskej školy môže zákonný zástupca písomne splnomocniť ktorúkoľvek osobu pričom sa neurčuje dolná hranica veku tejto splnomocnenej osoby. Zákonný zástupca si je plne vedomý za vlastné dieťa a splnomocní na jeho vyzdvihnutie len osobu, kt. dokáže zaistiť bezpečnosť aj ochranu zdravia tohto dieťaťa a bezpečne a bez ujmy na zdraví ho dovedie domov.
- Všetky osoby, ktoré zákonný zástupca splnomocní na preberanie dieťaťa z materskej školy, musia byť uvedené v splnomocnení, ktoré platí vždy v príslušnom školskom roku.
- V jarných, letných a jesenných mesiacoch za priaznivého počasia, sa deti rozchádzajú domov aj zo školského dvora. Zákonný zástupca po príchode na školský dvor už preberá zodpovednosť za svoje dieťa a najneskôr do 5 – 10 minút s dieťaťom opustia školský dvor. Dieťa si za uvedený čas môže v kľude ukončiť hru, odložiť hračky, oprášiť sa od piesku a rozlúčiť sa s kamarátmi. Z dôvodov zachovania bezpečnosti detí, ktoré sú v starostlivosti učiteliek a prehľadnosti o deťoch zostávajúcich na školskom dvore, sa rodič so svojim dieťaťom nezdržiava na školskom dvore.
- V prípade, že zákonní zástupcovia majú súdnym rozhodnutím, prípadne predbežným opatrením obmedzené preberanie detí, je potrebné o tom písomne (fotokópiou súdneho alebo úradného rozhodnutia) informovať zástupkyňu materskej školy.
- Priestory materskej školy nie sú miestom, kde zákonný zástupca, ktorému dieťa nebolo zverené do osobnej starostlivosti, môže kedykoľvek navštevovať maloleté dieťa mimo súdom presne určeného dňa a času obsiahnutého vo výroku rozhodnutia alebo súdom schválenej rodičovskej dohode, ak škola uvedenými dokumentmi disponuje,
- V prípade, ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, materská škola bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.
- V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa zmeny nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po predchádzajúcom písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods. 1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately.
12. Úhrada poplatkov v materskej škole
Vzdelávanie v materských školách sa uskutočňuje za čiastočnú úhradu. Výšku príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole zriadenej obcou určí zriaďovateľ všeobecne záväzným nariadením (VZN).
Výška čiastočnej úhrady výdavkov pre dieťa (rodičovský príspevok) v našej MŠ je 25,-€ mesačne (podľa VZN č. 01/2024) schválený obecným zastupiteľstvom obce Zuberec.
Čiastočná úhrada výdavkov pre dieťa v MŠ:
- v čase letných prázdnin uhrádza rodič plnú výšku mesačného príspevku,
- poplatok sa uhrádza vopred do 10. dňa v kalendárnom mesiaci, v triede, kt. dieťa navštevuje,
- rodič oznámi do 7. dňa v kalendárnom mesiaci triednej učiteľke v triede, ktorú dieťa navštevuje, že dieťa nenastúpi v príslušnom mesiaci do materskej školy (odpustenie poplatku), inak rodič uhrádza celý príspevok
- rodič je povinný poplatok uhradiť aj vtedy, ak je dieťa prítomné v MŠ iba jeden deň v príslušnom mesiaci.
Čiastočná úhrada výdavkov sa neuhrádza za dieťa:
- ktoré plní povinné predprimárne vzdelávanie,
- ak zákonný zástupca dieťaťa o to písomne požiada a je členom domácnosti, ktorej sa poskytuje pomoc v hmotnej núdzi podľa osobitného predpisu. Príspevok sa neuhrádza od nasledujúceho kalendárneho mesiaca,
- ktoré je umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu
- ktoré má prerušenú dochádzku do materskej školy počas celého kalendárneho mesiaca z dôvodu choroby, alebo rodinných dôvodov- preukázateľným spôsobom.
Ak rodič uhradí príspevok a nastanú podmienky podľa vyhlášky, za ktorých sa príspevok neuhrádza, zástupkyňa pre MŠ po dohode zo zákonným zástupcom príspevok vráti, alebo započíta úhradu na ďalší mesiac.
Poplatok za stravu
Okrem uvedeného poplatku rodič uhrádza poplatok za stravu.
Dieťa môže poberať 2 stravné jednotky: poldenný pobyt –desiata + obed, celodenný pobyt – desiata + obed + olovrant.
Úhradu za stravu detí a dospelých osôb a finančné limity na potraviny, na výrobu jedál v zariadeniach školského stravovania (režijné náklady) určuje zriaďovateľ (VZN č.01/2024)
Strava: na účet IBAN: SK 94 0200 00000040 5394 1953
Úhrada za stravu:
- do 10-teho v mesiaci
- celodenná platba za stravu pre deti MŠ – 1,90 € + režijné náklady 0,35 € (2,25 €)
- poldenná platba za stravu pre deti MŠ - 1,55 € + režijné náklady 0,35 € (1,90 €)
MŠ celodenná platba bez dotácie - 45,00 €
MŠ poldenná platba bez dotácie - 38,00 €
MŠ celodenná platba s dotáciou - 17,00 €
MŠ poldenná platba s dotáciou – 10 €
V prípade neprítomnosti dieťaťa na výchovno-vzdelávacom procese v škole, alebo jeho ochorenia je povinnosťou zákonného zástupcu odhlásiť dieťa zo stravy v určenom čase, najneskôr v deň neprítomnosti do 7:00 hod.
Ak zákonný zástupca dieťaťa termín poplatku nedodrží bude telefonicky vyzvaný príspevok uhradiť, ak príspevok-nedoplatok za pobyt alebo stravovanie neuhradí ani po opakovanej výzve, bude sa to považovať za závažné porušenie školského poriadku a riaditeľka ZŠ s MŠ môže rozhodnúť že, po upozornení rodiča ukončí dochádzku dieťaťa do MŠ, resp. ju preruší do úhrady nedoplatku.
V prípade, že dieťa má rôzne intolerancie, alergie v strave, ktoré má podložené potvrdením od odborného lekára (gastroenterológa, alergiológa) neodkladne informuje zást.riad.pre MŠ, triedne učiteľky a vedúcu šk. jedálne s kt. dohodne stravovanie dieťaťa v materskej škole.
Deťom je počas pobytu v materskej škole zabezpečený pravidelný pitný režim v spolupráci s ZŠS pri ZŠ s MŠ. Požiadavky pitného režimu spĺňa aj neškodná pitná voda z vodovodu.
Vyhláška MŠ SR č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania, § 6, ods.3 písm. b- v prípade, že dieťa navštevuje MŠ len v dopoludňajších hodinách, po dohovore s triednou učiteľkou, môže zákonný zástupca, ale len od začiatku mesiaca uhrádzať poplatok len za desiatu a obed.
V súlade s vyhláškou MŠ SR č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania, sa v MŠ realizujú celospoločenské programy podpory zdravia detí – „Školský mliečny program“ a „Program ovocia a zeleniny do škôl“. Sú financované z finančných zdrojov EÚ a národných zdrojov.
Vedúca školskej jedálne zodpovedá za správnosť a evidenciu poplatkov, preplatky vracia rodičom na účet v januári a júli, za kvalitu a kvantitu stravy podávanej dieťaťu a za dodržiavanie všetkých predpisov a zásad HCCCP.
Príspevky ZRŠ
Na 1. zasadnutí ZRŠ zákonní zástupcovia prerokujú a určia výšku príspevku na školský rok. Tieto príspevky sú využívané na pokrytie výdavkov spojených s usporadúvaním akcií pre deti a rodičov (Mikuláš, Deň detí, Úcta k starším, Nočná škôlka, Rozlúčka s predškolákmi, výlety, divadelné predstavenia), na výtvarný materiál, drobné ozdoby a aktívnu reprezentáciu MŠ, na zakúpenie knižných publikácií, nevyhnutné potreby na výzdobu MŠ.
Tento príspevok zákonný zástupca vyplatí triednym učiteľkám do konca septembra príslušného školského roka. Evidenciu čerpania financií vedie poverená triedna učiteľka MŠ. Na plenárnom ZRPŠ informuje rodičov o čerpaní, zakúpených položkách, prijme a výdaji, koncoročné vyúčtovanie je zverejnené v mesiaci jún na nástenke v šatni príslušnej triedy, kt. dieťaťa navštevuje. V prípade záujmu je evidencia k dispozícii k nahliadnutiu zákonným zástupcom.
12.1 Organizácia v triede
V triedach sa striedajú spravidla dve učiteľky ktoré pracujú jeden týždeň dopoludnia a druhý týždeň popoludní. Učiteľka od detí z triedy v žiadnom prípade neodchádza. Ak musí neodkladne od detí odísť je to len za predpokladu, že zabezpečí k deťom dozor inej kolegyne, prípadne zamestnanca MŠ, ktorí dozerá na ich bezpečnosť. Počas VVČ sa plne venuje deťom a dbá, aby neboli počas činnosti rušené (rozhovorom, telefonovaním, zaoberaním sa inými záležitosťami)
Za pitný režim uskutočňovaný v triede zodpovedá prítomná učiteľka. Tekutina v džbáne, ovocná šťava, pitná voda, čaj (pre pobyt vonku v termoske s pumpičkou) a poháre sú na viditeľnom (označené menom alebo značkou dieťaťa) a ľahko dostupnom mieste .V záujme dodržovania hygienických požiadaviek, tekutinu deťom poskytne učiteľka. Za čistotu nádob na pitný režim zodpovedá upratovačka, ktorá ich denne umýva.
Učiteľka v prípade potreby zabezpečí triedu uzamknutím dverí v šatňovej časti, aby dieťa nemohlo odísť. Počas schádzania sa detí učiteľka s rodičmi komunikuje pri rannom filtri takým spôsobom a na takom mieste v triede, aby mala prehľad o dianí v triede.
12.2 Organizácia v šatni
Do šatne majú prístup zákonní zástupcovia a splnomocnené osoby, ktorí sa po vstupe do MŠ správajú spoločensky a kultúrne, spravidla v čase:
Trieda Lienky, Včielky, Motýliky:
- od 6:30 hod. do 8:00 hod.
- od 12:00 hod. do 12:15 hod.
- od 14:30 hod. do 15:45 hod.
Trieda Mravčeky:
- od 7:30 hod. do 8:00 hod.
- od 11:45 hod. do 12:00 hod.
Zákonný zástupcovia, splnomocnené osoby dodržiavajú stanovenú hygienu prípadne v šatni použijú ochrannú obuv – návleky.
Každé dieťa má svoju skrinku s vešiačikom, označenú značkou.
Rodičia prezlečú svoje dieťa podľa potreby a veci uložia do označenej skrinky. Sú povinní dieťa prezuť do vhodnej obuvi s uzavretou pätou, prípadne ortopedických sandál (nie šľapky, kroksy a dreváky, nakoľko môže dôjsť k pošmyknutiu a následne k úrazu). V tomto prípade nebude zákonnému zástupcovi dieťaťa prináležať odškodné za školský úraz, nakoľko zákonný zástupca nerešpektoval školský poriadok materskej školy.
Pri prezliekaní a odkladaní vecí do skrinky, vedú rodičia deti k samostatnosti a poriadkumilovnosti v spolupráci s pedagogickými zamestnancami. Do skriniek rodičia neodkladajú deťom žiadne jedlo, ovocie, sladkosti, cennosti a lieky.
Odporúčame osobné veci detí – odev, obuv, vhodne označiť, vložiť pre deti do skrinky aj náhradné oblečenie v prípade znečistenia a premočenia. Rodič zodpovedá za vhodný odev a obuv dieťaťa do triedy i na pobyt vonku (dbať na to, aby dieťa nebolo nevhodným oblečením alebo obuvou obmedzované v pohybe).
Učiteľke s 2-4 roč. pomáha pri prezliekaní detí na pobyt vonku i po jeho ukončení nepedagogická zamestnankyňa. V najstaršej vekovej skupine pomáha učiteľka deťom podľa potreby.
Za poriadok v skrinkách pri odovzdávaní dieťaťa do MŠ a pri odchode z MŠ zodpovedá osoba, ktorá dieťa do MŠ priviedla, resp. prevzala. Za poriadok v skrinkách počas pobytu dieťaťa v MŠ a estetickú úroveň šatne zodpovedá pedagogický zamestnanec príslušnej triedy.
Za čistotu a hygienu skriniek a šatní, ako aj za uzamykanie vchodu zodpovedá určený nepedagogický zamestnanec.
12.3 Organizácia v umyvárni
Všetky triedy majú jedno zariadenie osobnej hygieny - umyváreň. Každé dieťa má svoj uterák, hrebeň, pohár a prípadne zubnú kefku označenú svojou značkou. Deti štyri – až šesťročné si podľa aktuálnych usmernení umývajú zuby, preto má každé dieťa pohár, zubnú kefku i zubnú pastu. Po dohovore s rodičom sa môže realizovať umývanie zubov len čistou vodou bez zubnej pasty.
Pri stomatohygiene sa javí efektívne, aby si deti vypestovali návyk každodenného umývania zubov v materskej škole, ale aj v domácom prostredí ráno a večer pred spaním.
Za pravidelnú výmenu uterákov, dopĺňanie zásobníkov s papierovými utierkami, dopĺňanie zásobníkov s tekutým mydlom, suchú podlahu a hygienu zodpovedá určený prevádzkový zamestnanec. Deti sa v umyvárni zdržiavajú len za prítomnosti učiteľky, ktorá ich učí základným hygienickým návykom a sebaobsluhe.
Za celkovú organizáciu pobytu detí v umyvárni, uzatvorenie vody, spláchnutie WC a dodržiavanie príslušných hygienických, zdravotných a bezpečnostných predpisov zodpovedá službukonajúca učiteľka a personál príslušnej triedy. Rodičia nevstupujú do detskej umyvárne a WC a nepoužívajú školské WC ( len v nutných prípadoch ).
12.4. Organizácia v jedálni
Za kvalitu a predpísané množstvo stravy, hygienu a kultúru stolovania zodpovedá vedúca školskej jedálne. V školskej jedálni sa výroba jedál uskutočňuje podľa materiálno – spotrebných noriem pre školské stravovanie vydaných MŠVVaŠ SR, odporúčaných výživových dávok, podľa vekových kategórií stravníkov, zásad na zostavovanie jedálnych lístkov, hygienických požiadaviek a zásad správnej výrobnej praxe, finančného príspevku od zákonného zástupcu dieťaťa na nákup potravín na jeho jedlo podľa zvoleného finančného pásma.
Obed sa pripravuje ZSS v ZŠ v Zuberci a je dovážané do materskej školy.
Denný počet prihlásených detí na stravu zisťuje vedúca školskej jedálne alebo hlavná kuchárka na základe vyplnených výkazov stravovaných osôb, výkazy v jednotlivých triedach sa vypracujú v spolupráci s pedagogickými zamestnancami.
Za organizáciu a výchovno-vzdelávaciu činnosť pri jedle zodpovedá učiteľka. Vedie deti k osvojeniu si základných návykov kultúrneho stravovania, uplatňuje individuálny prístup k deťom.
Harmonogram podávania jedla v jedálni MŠ:
Desiata: obed olovrant
I.tr. 8.20 - 9:00 11.10-12.00 14.00
II.tr. 8.20 -9.00 11.20-12.00 14.00
III.tr. 8.30 - 9.00 11.30-12.00 14.00
IV. tr. 8.30 - 9.00 11. 30-12:00 /
Neprítomnosť dieťaťa a odhlásenie zo stravy oznámi zákonný zástupca v deň neprítomnosti do 7:00 hod. odhlásením cez Edupage. V prípade, že sa tak nestane, zákonný zástupca uhrádza plnú stravnú jednotku.
Ak dieťa ochorie a zákonný zástupca neodhlási dieťa včas zo stravy, môže si obed v prvý deň ochorenia prevziať do obedára v čase od 11:00 hod. do 11:15 hod.
Deti stolujú pri stoloch v školskej jedálni v MŠ. Za prestieranie k stolovaniu je zodpovedný určený nepedagogický zamestnanec ZŠS. Stravu vydáva kuchárka pri okienku, deti si obed odnášajú, po skonzumovaní jedla 5-6 ročné odnášajú prázdne taniere k okienku. Deti sú vedené k samoobslužným zručnostiam pod dohľadom pedagogických zamestnancov.
Pedagogické zamestnankyne vedú deti k osvojovaniu si základných návykov kultúrneho stolovania, v maximálnej miere pri tom uplatňujú individuálny prístup k deťom.
Učiteľky deti nenásilne prikrmujú a usmerňujú, nenútia ich k jedlu. Deti 2- 3 ročné používajú pri jedle lyžicu 4- 5 ročné používajú lyžicu, vidličku a II. polroku školského roka kompletne celý príbor. 5- 6 ročné používajú kompletný príbor počas celého školského roka. Ak deti používajú pri jedle kompletný príbor doma, treba im to umožniť i v materskej škole.
Kuchárka prichystá deťom taniere, lyžice, príbor. Stravu vydáva pri okienku, 3-4 ročné a 5-6 ročné deti si obed odnášajú, po skonzumovaní jedla aj odnášajú prázdne taniere k okienku.
Strava podávaná v MŠ sa konzumuje výlučne len v MŠ. Vynášanie stravy z MŠ je z dôvodu hygieny prísne zakázané!
12.5 Organizácia a realizácia pobytu vonku
Pobyt vonku obsahuje pohybové aktivity detí v rámci školského dvora alebo vychádzky Uskutočňuje sa každý deň. Výnimkou, keď sa nemusí uskutočniť, sú nepriaznivé klimatické podmienky – napr. silný nárazový vietor, dážď, hmla, poľadovica, silný mráz (teploty pod 10 stupňov), znečistené ovzdušie.
Pri príprave detí na PV učiteľky rozhodnú v súlade s aktuálnymi poveternostnými podmienkami o tom, čo si dieťa na pobyt vonku oblečie. Dbajú na to, aby dieťaťu nebolo zima, alebo sa neprepotilo. Rodič informuje učiteľky v triede o svojich odôvodnených špecifických požiadavkách na oblečenie a obutie dieťaťa počas pobytu vonku.
Počas pobytu vonku je učiteľka povinná zabezpečiť deťom plnohodnotnú organizovanú činnosť. Neodmysliteľnými činnosťami počas pobytu vonku sú tvorivé aktivity s pieskom, vodou, snehom, pohybové hry s loptou, športové a hudobno-pohybové hry, ako aj kreslenie kriedovým pastelom na betón, tabule atď. Učiteľka venuje deťom zvýšenú pozornosť dodržiava požiadavky bezpečnosti a ochrany zdravia detí v zmysle všeobecne záväzných právnych predpisov a pokynov riaditeľky materskej školy. Všímajú aj neznáme osoby, pohyb ľudí v okolí, fotografovanie deti a i. Pri odchode zo šatne na pobyt vonku prekontrolujú počet detí a hlavný vchod uzamknú.
Skôr ako sa pobyt detí uskutoční na školskom dvore, učiteľka skontroluje bezpečnosť areálu, podľa potreby odstráni z dosahu nebezpečné predmety, prípadne zabezpečí ich likvidáciu nepedagogickou zamestnankyňou.
Na vychádzke sprevádzajú deti vždy dve osoby. Jedna ide ako prvá, druhá ako posledná, vždy za deťmi. Ak je učiteľka sama, ide posledná vždy za deťmi. Pri prechádzaní cez komunikáciu sa učiteľka dôsledne riadi zásadami ochrany zdravia a bezpečnosti detí. Dáva znamenie zdvihnutou rukou alebo používa terč na zastavenie premávky, vchádza na vozovku prvá a odchádza z nej posledná. Pedagogický zamestnanec na vychádzke používa terčík a deti reflexné vesty.
Pri obliekaní detí na pobyt vonku pomáha školníčka. Pobytu vonku učiteľka premyslí a naplánuje tak, aby bol pre deti zaujímavý a príťažlivý.
Počas pobytu vonku, ktorého súčasťou môže byť aj vychádzka, zodpovedá jeden učiteľ materskej školy a podľa potreby aj ďalší zamestnanec materskej školy za najviac
1. 21 detí triedy pre deti vo veku dva roky až šesť rokov
2. 21 detí triedy pre deti vo veku štyri roky až päť rokov
3. 22 detí triedy pre deti vo veku päť roky až šesť rokov
Pri vyššom počte detí, alebo činnostiach, ktoré vyžadujú zvýšený dozor na vychádzke (sánkovanie, bobovanie...),zást. riad. ZŠ pre MŠ so súhlasom riaditeľa zabezpečí ďalšieho zamestnanca MŠ.
Pri vychádzke do vzdialenejších častí od MŠ, blízkeho okolia, lesa, je učiteľka povinná vziať so sebou lekárničku so základným vybavením.
Za lekárničku zodpovedá zástupkyňa MŠ. Pravidelne ju kontroluje a dopĺňa zdravotníckymi potrebami pre zabezpečenie prvej pomoci pri úraze dieťaťa, resp. zamestnanca. Lekárnička je umiestnená na chodbe pri kancelárii zástupkyne MŠ, kde majú k nej prístup všetci zamestnanci.
Pobyt vonku delí pedagogický zamestnanec na tri časti- pozorovanie, organizované činnosti, voľné hry. Zabezpečí deťom dostatok vhodných hračiek, vedie ich k ochrane prírody a životného prostredia.
O čistotu školského dvora, prehrabávanie a polievanie pieskoviska sa starajú nepedagogický zamestnanci..
Z bezpečnostných dôvodov pedagogickí zamestnanci priebežne odstraňujú predmety a pokazené hračky z pieskoviska. Učiteľky sa venujú deťom, v prípade potreby dieťaťa ísť na toaletu, odchádza jedna učiteľka, ostatné zabezpečia dozor nad deťmi. Ak je učiteľka na školskom dvore sama a dieťa potrebuje ísť na toaletu, postupuje nasledovne: telefonicky, alebo zvončekom pri vchode budovy kontaktuje školníčku.
V letných mesiacoch využívajú pedagogické zamestnankyne pobyt vonku aj popoludní a deti odovzdávajú rodičom na školskom dvore. Počas letných mesiacov je pobyt detí vonku prispôsobený intenzite slnečného žiarenia do 11:00 hod. a od 15:00 hod.
Deti majú v jarných a letných mesiacoch počas pobytu vonku zabezpečený pitný režim.
12.5 Organizácia v čase odpočinku
Každé dieťa má svoje ležadlo a prikrývku, vhodné oblečenie na odpočinok – pyžamo majú deti poskladané na vankúšikoch. Pyžamo každý 2 týždeň v piatok perie zákonný zástupca dieťaťa doma a dbá o jeho výmenu.
Detské posteľné povlečenie sa perie v MŠ. Vymieňa ho nepedagogický zamestnanec jedenkrát do mesiaca, v letnom období podľa potreby.
Učiteľka od odpočívajúcich detí neodchádza, individuálne pristupuje k deťom, ktoré nepociťujú potrebu spánku. Počas odpočinku detí študujú odbornú literatúru, alebo sa venujú pedagogickým písomnostiam, prípadne zhotovujú učebné pomôcky.
Pedagogický zamestnanec zabezpečí pravidelné vetranie spálne a triedy ktoré neohrozuje zdravie detí. Preto je potrebné klásť dôraz na priečne vetranie priestorov pred odpočinkom, odpočívanie pri otvorených oknách a pri optimálnej teplote miestnosti spálne najmenej 22 ° C.
Odpočinok sa realizuje v závislosti od potrieb detí s minimálnym trvaním 30 minút. So staršími deťmi, najmä 5-6 ročnými, je vhodné zvyšnú časť odpočinku venovať pokojnejším hrám a výchovno-vzdelávacím činnostiam, napr. čítaniu rozprávok, grafomotorickým cvičeniam, občasnému pozeraniu detských filmov atď.
Odpočinok trvá približne od 12.30 hod. do 14.00 hod.
Školníčka v zmysle zákona č. 355/2007 o ochrane zdravia, zabezpečí pravidelné vetranie spálne, ktoré neohrozí zdravie detí, zodpovedá za poriadok v spálni.
Podľa Štátneho vzdelávacieho programu je súčasťou denného harmonogramu aj oddych na lôžku povinný pre všetky deti.
12.7 Organizácia na schodisku
Vnútorné schodiská na poschodie využívajú deti v priebehu dňa takým spôsobom, že pri hromadnom presune po schodisku si učiteľka zoradí deti do jedného radu. Deti sa pri chôdzi pridŕžajú zábradlia. Pri schádzaní je učiteľka posledná, pri chôdzi nahor tiež posledná.
Pri presune na obed a pobyt vonku, kedy sú prítomné obidve učiteľky, jedna zostupuje vedľa detí na začiatku a druhá učiteľka za deťmi.
12.8 Organizácia ostatných aktivít a ďalších doplnkových činností
Každá aktivita sa organizuje na základe plánu práce školy, informovaného súhlasu zákonného zástupcu a súhlasu zriaďovateľa najviac na jeden deň s prihliadnutím na bezpečné, hygienické a fyziologické potreby detí a so zabezpečením teplého obeda pre deti.
Exkurzie sa organizujú spravidla pre deti 5-6 ročné. Podľa náplne a obsahu sa môžu exkurzie zúčastniť aj mladšie deti.
Organizujú sa ako súčasť dopoludňajšej výchovno-vzdelávacej činnosti, súvisia s obsahom učebných osnov ŠkVP. Sú organizované ako tematické alebo komplexné v priebehu plnenia výchovno-vzdelávacích cieľov obsahového celku.
Pred uskutočnením výletu alebo exkurzie pedagogický zamestnanec poverený riaditeľkou organizačne zabezpečí prípravu a priebeh týchto aktivít vrátane poučenia zúčastnených osôb a detí o bezpečnosti a ochrane zdravia. O tom vyhotoví písomný záznam, ktorý potvrdia všetky dospelé zúčastnené osoby svojim podpisom.
Na výlety a exkurzie s deťmi predškolského veku sa môžu použiť aj hromadné dopravné prostriedky. O použití MHD rozhoduje ZRŠ pre MŠ, pričom zohľadní účel, cieľ cesty a zváži možné nebezpečenstvo. S jednou triedou v takomto prípade musia ísť dve pedagogické zamestnankyne a dve nepedagogické zamestnankyne/rodič, resp. na šesť detí jeden pedagogický a jeden nepedagogický zamestnanec/rodič. Deti musia mať na sebe bezpečnostné prvky.
Ak rodič nesúhlasí s účasťou dieťaťa na aktivite mimo materskej školy, dieťa sa na nevyhnutný čas zaradí do inej triedy. O tejto skutočnosti informuje rodič vopred triednu učiteľku.
Pri nastupovaní do autobusu, resp. iného dopravného prostriedku, nastúpi učiteľka, ktorá deti usmerňuje pri usádzaní. Ďalšia dospelá osoba pomáha deťom pri nastupovaní a druhá učiteľka dohliada na bezpečnosť detí, ktoré ešte do dopravného prostriedku nenastúpili. Po nastúpení sa deti usadia, učiteľka ich spočíta, skontroluje a pomôže deťom uvoľniť šatstvo, uložiť ruksaky. Pri vystupovaní najprv vystúpi učiteľka, ktorá usmerňuje deti na chodníku/kraji cesty, ďalšia osoba pomáha pri vystupovaní a posledná vystupuje učiteľka, ktorá skontroluje dopravný prostriedok, či tam nezostalo dieťa, osobné veci detí. Po vystúpení si učiteľky deti spočítajú. Počas cestovania dospelí sedia tak, aby mali prehľad o všetkých deťoch a dozerali na ich bezpečnosť.
S uskutočnením exkurzie musia pedagogické zamestnankyne vopred upozorniť a prekonzultovať so ZRŠ pre MŠ.
Všetky aktivity, účasť detí na súťažiach sa uskutočňujú s informovaným súhlasom zákonného zástupcu. V prípade rozvedených zákonných zástupcov je pre materskú školu dostačujúce, ak získa súhlas od toho zákonného zástupcu, ktorému je dieťa súdom zverené do výlučnej osobnej starostlivosti, keďže v uvedených aktivitách nejde o podstatné otázky výchovy dieťaťa, a teda nie je nevyhnutný súhlas druhého zákonného zástupcu.
12.9 Organizácia krúžkových aktivít
V materskej škole sa môže v súlade so školským vzdelávacím programom organizovať aj činnosť záujmových útvarov. (krúžková činnosť).
Krúžkové aktivity sa organizujú v súlade s § 6 odst. 3 vyhlášky MŠ SR č. 541/2021 Z. z. o materskej škole.
Krúžkovú činnosť môžu zabezpečovať kmeňoví učitelia, alebo kvalifikovaní lektori, ktorí sú spôsobilí vykonávať záujmové aktivity detí.
Ponuka krúžkových aktivít je vypracovaná začiatkom septembra s uvedením zamerania, mena vedúceho a podmienok, za ktorých sa organizuje. Rodič prihlasuje dieťa na krúžok na školský rok písomne prostredníctvom prihlášky. Pri splnení určitého počtu prihlásených detí začnú krúžky svoju činnosť od októbra kalendárneho roku. Súčasťou organizácie týchto aktivít je informovaný súhlas zákonného zástupcu dieťaťa.
Počet detí v krúžku sa bude odvíjať od jeho zamerania s dodržaním bezpečnosti a ochrany zdravia dieťaťa. V prvom rade sa bude plniť obsah výchovy a vzdelávania minimálne v rozsahu stanovenom vzdelávacími štandardmi Štátneho vzdelávacieho programu pre predprimárne vzdelávanie a až potom krúžková činnosť.
Krúžkové aktivity sú realizované v odpoludňajších hodinách po 15:00 hodine do 15:45 hodine. V prípade vhodnej ponuky na záujmovú činnosť môže viesť krúžok aj cudzí lektor.
Lektor, ktorý vedie krúžok, preberie deti od pedagogického zamestnanca príslušnej triedy a odvedie ich do triedy (krúžkovej miestnosti) určenej na realizáciu krúžkovej činnosti. Po ukončení krúžkovej činnosti odovzdá učiteľovi, alebo zákonnému zástupcovi.
Za bezpečnosť detí počas krúžkovej činnosti zodpovedá učiteľ, ktorý ju vedie.
Vedúci krúžkov zodpovedajú aj za vypracovanie činnosti v súlade so Školským vzdelávacím programom a vedenie príslušnej dokumentácie.
Dokumentáciu krúžkov tvorí – plán činnosti, zoznam detí, informovaný súhlas rodiča a prihláška, evidencia dochádzky detí, prehľad činnosti. Kompletnú dokumentáciu odovzdajú po ukončení činnosti krúžku spravidla k 30. júnu vedúce krúžkov zást.riad.ZŠ pre MŠ.
Prihlásenie dieťaťa na záujmový krúžok je záväzné! Materská škola akceptuje odhlásenie z krúžku počas roka len pre opodstatnené dôvody.
13. Poskytovanie pedagogickej praxe žiakom stredných odborných škôl pedagogických a študentom vysokých škôl pripravujúcich budúcich učiteľov materských škôl:
MŠ môže poskytnúť pedagogickú prax pre študentky stredných odborných škôl a vysokých škôl pripravujúcich budúce učiteľky materských škôl, ak zriaďovateľ prípadne riaditeľ ZŠ k tomu vydá kladné stanovisko, alebo nariadenie (dohoda o vykonávaní praxe s príslušnou školou).
Študentky stredných a vysokých škôl, ktoré majú záujem o vykonávanie pedagogickej praxe počas školského roka, sa hlásia u riaditeľa ZŠ alebo u zást. riad. ZŠ pre MŠ s predložením príslušnej dokumentácie z vysielajúcej školy
Zást. riad. ZŠ pre MŠ:
- poučí študentky o BOZP na pracovisku, o čom vypracuje písomný záznam s podpismi poučených,
- oboznámi študentky so Školským poriadkom materskej školy a školskou dokumentáciou,
- zaradí študentky do tried,
- určí uvádzajúceho učiteľa (učiteľa praxe).
Článok 5
Povinné predprimárne vzdelávanie
Plniť povinné predprimárne vzdelávanie musí každé dieťa, ktoré do 31. augusta (vrátane)
- dovŕši päť rokov veku, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 1 školského zákona,
- dovŕši päť rokov veku a povinné predprimárne vzdelávanie plní formou individuálneho vzdelávania, t. j. dieťa podľa § 28b ods.2 školského zákona,
- dovŕši šesť rokov veku, ale nedosiahlo školskú spôsobilosť, t. j. dieťa podľa § 28a ods.3 školského zákona bez ohľadu na to, či plnilo povinné predprimárne vzdelávanie formou individuálneho vzdelávania- toto dieťa bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania ešte jeden školský rok,
- dovŕši päť rokov veku, ale zo zdravotných dôvodov je oslobodené od povinnosti dochádzať do materskej školy, lebo mu jeho zdravotný stav neumožňuje vzdelávať sa, t. j. dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona.
- Dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
Pre dieťa, ktoré dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude dieťa plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, je predprimárne vzdelávanie povinné. PPV v materskej škole trvá jeden školský rok okrem prípadu uvedeného v § 28a ods. 3 školského zákona.
Deti, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné sa prijímajú prednostne. Ide o všeobecnú povinnosť ustanovenú školským zákonom pre všetky materské školy zaradené v sieti škôl a školských zariadení SR (ďalej len „sieť“), ide o zákonom ustanovenú podmienku prijímania detí na predprimárne vzdelávanie do MŠ.
PPV plní dieťa v materskej škole v obci, v ktorej má trvalý pobyt, teda v spádovej materskej
škole, ak zákonný zástupca nevyberie pre dieťa inú materskú školu, do ktorej ho riaditeľ tejto
MŠ prijme, alebo prijme prestupom, ak je dostatok kapacít. Len v spádovej MŠ má takéto
dieťa garantované prijatie, ak sa pre ňu zákonný zástupca rozhodne. Riaditeľ spádovej materskej školy na PPV prednostne prijíma deti s trvalým pobytom v danej obci, kde má materská škola sídlo a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu. („kamenné“ centrá pre deti a rodiny- bývalé detské domovy, profesionálne rodiny).
Skutočnosť, že podľa § 59a ods. 1 školského zákona povinné predprimárne vzdelávanie plní dieťa v spádovej MŠ, ak zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia pre dieťa nevyberie inú materskú školu, predstavuje špecifikáciu všeobecnej povinnosti prednostného prijímania detí, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné, a to bez ohľadu na miesto ich trvalého pobytu.
Riaditeľ spádovej MŠ je teda povinný prednostne prijať na predprimárne vzdelávanie deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné, s trvalým pobytom v obci a deti umiestnené v zariadení na základe rozhodnutia súdu a má zároveň všeobecnú povinnosť prednostne prijať aj ďalšie deti, pre ktoré bude predprimárne vzdelávanie povinné.
Podľa § 8 zákona č. 596/2003 Z. z. : „obec určí VZN spádovú materskú školu v zriaďovateľskej pôsobnosti obce pre deti s trvalým pobytom v obci, v ktorej plnia povinné predprimárne vzdelávanie. Ak je obec zriaďovateľom viacerých MŠ, VZN určí pre každú spádovú MŠ časť svojho územia. Ak obec nemá zriadenú materskú školu, môže uzavrieť písomnú dohodu s inou obcou o spádovej materskej škole.
Ak sa dieťa počas plnenia PPV presťahuje a má novú adresu trvalého pobytu, materská škola, do ktorej „patrí“ podľa trvalého pobytu, sa stáva jeho spádovou MŠ, v ktorej plní PPV. Do tejto MŠ sa dieťa prijíma prestupom podľa § 5 ods.14 písm .c) zákona č. 596/2003 Z. z. ak to dovoľujú jej kapacitné možnosti. Ak sa zákonný zástupca rozhodne po presťahovaní vybrať pre svoje dieťa inú MŠ, ako je jeho spádová MŠ podľa novej adresy trvalého pobytu, o jeho prijatí rozhoduje riaditeľ tejto vybratej materskej školy o jeho prijatí „prestupom“ s ohľadom na aktuálne kapacitné možnosti danej materskej školy.
Riaditeľ materskej školy podľa § 59 ods. 7 školského zákona do 15. júla zašle zoznam detí prijatých na povinné predprimárne vzdelávanie obci, v ktorej majú trvalý pobyt. Zoznam obsahuje meno, priezvisko, dátum narodenia, adresu trvalého pobytu prijatého dieťaťa.
Dieťa, ktoré bolo do MŠ prijaté pred dovŕšením veku, od ktorého je pre neho predprimárne vzdelávanie povinné, sa plynulo stane dieťaťom plniacim povinné predprimárne vzdelávanie bez toho, aby jeho zákonný zástupca o to opakovane žiadal riaditeľa danej materskej školy- teda bez novej žiadosti a bez osobitného rozhodnutia. Skutočnosť, že dané dieťa od určitého školského roku plní PPV, sa vyznačí v osobnom spise dieťaťa.
Ak sa zákonný zástupca dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, rozhodne, že dieťa prihlási na PPV do inej materskej školy, ako je tá, ktorú dieťa navštevovalo pred začiatkom plnenia PPV, požiada o prijatie svojho dieťaťa prestupom.
- Dieťa pokračujúce v plnení povinného predprimárneho vzdelávania
Ak dieťa po dovŕšení šiesteho roku veku nedosiahne školskú spôsobilosť, riaditeľ MŠ podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania.
Inštitút „pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania“ sa uplatní vo vzťahu k dieťaťu, u ktorého sa na základe záverov diagnostického vyšetrenia preukáže, že PPPPV bude na prospech jeho osobnostného rozvoja a jeho kľúčových kompetencií, nevyhnutných na zvládnutie plnenia povinnej školskej dochádzky v základnej škole.
Ak má MŠ pochybnosť o školskej spôsobilosti dieťaťa plniaceho PPV, vyžaduje sa jej úzka spolupráca so zákonnými zástupcami. O pokračovaní plnenia PPV rozhoduje riaditeľ MŠ a podľa § 28a ods.3 školského zákona musí mať predložené podklady:
- písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
- informovaný súhlas zákonného zástupcu.
Po predložení uvedených súhlasov následne riaditeľ MŠ podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. vydá rozhodnutie o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania a túto skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.
Ak pôjde o dieťa, ktoré v príslušnom školskom roku plní PPV v jednej materskej škole a jeho zákonný zástupca sa rozhodne, že ešte v priebehu školského roka (napr. v apríli, alebo máji) požiada o jeho prijatie prestupom do inej MŠ, v ktorej bude zároveň od nasledujúceho školského roka pokračovať v plnení PPV. Takéto dieťa musí byť najskôr v priebehu príslušného roka do „novej“ materskej školy prijaté na základe žiadosti o prijatie prestupom. Zákonný zástupca už riaditeľovi tejto „novej“ MŠ predloží aj:
- písomný súhlas príslušného zariadenia poradenstva a prevencie,
- písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a
- informovaný súhlas zákonného zástupcu,
aby riaditeľ príslušnej MŠ vedel, že prijíma na zostávajúcu časť školského roka dieťa, ktoré by malo od nasledujúceho školského roka pokračovať aj v plnení PPV.
V tomto prípade riaditeľ „novej“ materskej školy, vydá v priebehu príslušného školského roka dve rozhodnutia:
- rozhodne o prijatí dieťaťa prestupom (podľa §5 ods. 14 písm. c) zákona č. 596/2003 Z. z.), a po vydaní tohto rozhodnutia následne vydá aj
- rozhodnutie o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania podľa § 5 ods. 14 písm. g) zákona č. 596/2003 Z. z. od nasledujúceho školského roka
a uvedenú skutočnosť zaznamená aj v osobnom spise dieťaťa.
Ak pôjde o dieťa už pokračujúce v plnení PPV v niektorej materskej škole a zákonný zástupca sa rozhodne vybrať pre svoje dieťa inú MŠ, riaditeľ „novej“ materskej školy, rozhodne o prijatí tohto dieťaťa prestupom. Rozhodnutie o pokračovaní plnenia PPV riaditeľ „novej“ MŠ opätovne nevydáva, to už rozhodol riaditeľ MŠ, ktorú dieťa navštevovalo pre prestupom. Uvedená skutočnosť sa zaznamená v osobnom spise dieťaťa.
Ak dieťa ani po pokračovaní plnenia PPV v materskej škole nedosiahne školskú spôsobilosť, začne najneskôr od 1. septembra, ktorý nasleduje po dni, v ktorom dieťa dovŕšilo siedmy rok veku, plniť povinnú školskú dochádzke v základnej škole.
- Individuálne vzdelávanie dieťaťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné
Školský zákon umožňuje, že povinné predprimárne vzdelávanie môžu deti plniť nielen „inštitucionálnou formou“- pravidelná dochádzka do MŠ v pracovných dňoch v rozsahu najmenej štyri hodiny denne, ale aj inou, individuálnou formou.
Individuálne vzdelávanie sa chápe ako ekvivalent plnenia PPV realizovaného inštitucionálnou formou PPV v materskej škole zaradenej v sieti. Dieťa pri plnení PPV formou individuálneho vzdelávania neprestáva byť dieťaťom kmeňovej MŠ.
Podľa § 28b ods. 2 školského zákona, formou individuálneho vzdelávania môže PPV plniť dieťa, ktorého:
- zdravotný stav neumožňuje plniť PPV v kmeňovej materskej škole (nejde ale o dieťa podľa § 28a ods. 5 školského zákona),
- zákonný zástupca o to požiada materskú školu.
Každé dieťa, ktorého zákonný zástupca písomne požiada o povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa, musí:
- byť najskôr prijaté do kmeňovej materskej školy (ak do piateho roku veku nenavštevovalo MŠ) alebo
- už byť dieťaťom kmeňovej materskej školy (ak bolo do nej prijaté už predtým, ako sa pre neho predprimárne vzdelávanie stane povinným).
Ak pôjde o dieťa, ktorého zdravotný stav mu neumožňuje plniť PPV v kmeňovej materskej škole a jeho zákonný zástupca požiada kmeňovú MŠ, do ktorej je už prijaté, o povolenie individuálneho vzdelávania, prílohou k žiadosti je písomný súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast alebo odporúčanie zariadenia poradenstva a prevencie (keďže školský zákon používa slovo „alebo“ postačuje jeden z uvedených dokladov).
Predprimárne vzdelávanie dieťaťa, ktorému bolo povolené individuálne vzdelávanie podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona, teda zo „zdravotných dôvodov“, bude zabezpečovať kmeňová materská škola v rozsahu najmenej dve hodiny týždenne.
Učiteľ, ktorý bude personálne zabezpečovať individuálne vzdelávanie dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. a) školského zákona, na konci polroku príslušného školského roku predloží riaditeľovi kmeňovej školy písomnú správu o individuálnom vzdelávaní daného dieťaťa. Správa má byť stručná, obsahovať informácie o aktuálnej rozvojovej úrovni dieťaťa.
Ak ide o dieťa, ktoré v danom školskom roku nepokračuje v plnení PPV, súčasťou správy bude aj informácia o tom, či sa zákonným zástupcom dieťaťa odporúča posúdenie jeho školskej spôsobilosti v CPaP, aby mohlo ešte jeden školský rok pokračovať v plnení PPV.
Ak pôjde o dieťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona (ktorého zákonný zástupca z má z vlastného rozhodnutia záujem o plnenie PPV dieťaťa individuálnou formou), žiadosť zákonného zástupcu o povolenie individuálneho vzdelávania musí obsahovať:
- meno, priezvisko, dátum narodenia, rodné číslo a miesto trvalého pobytu dieťaťa,
- obdobie, na ktoré sa má individuálne vzdelávanie povoliť,
- dôvody na povolenie individuálneho vzdelávania,
- meno a priezvisko fyzickej osoby, ktorá bude uskutočňovať individuálne vzdelávanie dieťaťa a doklady splnení kvalifikačných predpokladov podľa § 28 ods. 4 školského zákona,
- ďalšie skutočnosti, ktoré majú vplyv na individuálne vzdelávanie dieťaťa.
Výdavky spojené s individuálnym vzdelávaním dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona znáša zákonný zástupca.
Predprimárne vzdelávanie tohto dieťaťa zabezpečuje zákonný zástupca dieťaťa prostredníctvom osoby, ktorá má ukončené najmenej úplné stredné všeobecné vzdelanie alebo úplné stredné odborné vzdelávanie.
Kmeňová materská škola, podľa § 28b ods. 6 školského zákona, v spolupráci so zákonným zástupcom alebo zástupcom zariadenia určí obsah individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) najneskôr do 31. augusta. Zákonný zástupca je povinný zabezpečiť v uvedenom čase a rozsahu určenom kmeňovou MŠ účasť dieťaťa podľa odseku 2 písm. b) na povinnom predprimárnom vzdelávaní v kmeňovej materskej škole v priebehu mesiaca marec, ktorá posúdi, či sa pri individuálnom vzdelávaní plní jeho obsah, ktorý určila. Môže pri tom využiť dostupné metodické materiály, pracovné listy, zošity, publikácie, na minedu.sk.
Povolenie individuálneho vzdelávania dieťaťa podľa § 28b ods. 2 písm. b) školského zákona riaditeľ kmeňovej materskej školy zruší:
- na žiadosť zákonného zástupcu,
- na základe odôvodneného návrhu fyzickej osoby, ktorá uskutočňuje individuálne vzdelávanie dieťaťa,
- na základe návrhu hlavného školského inšpektora,
- ak sa neplní obsah individuálneho vzdelávania alebo
- ak zákonný zástupca nezabezpečí účasť dieťaťa na PPV v kmeňovej materskej škole na účel posúdenia plnenia obsahu PPV.
V prípadoch uvedených v § 28b ods. 8 písm. c) až e) školského zákona sa konanie vo veci zrušenia individuálneho (predprimárneho) vzdelávania začína na podnet riaditeľa kmeňovej materskej školy.
Riaditeľ kmeňovej MŠ rozhodne o zrušení rozhodnutia o povolení individuálneho vzdelávania do 30 dní od začatia konania a zároveň zaradí dieťa do príslušnej triedy kmeňovej materskej školy.
Odvolanie proti rozhodnutiu o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania nemá odkladný účinok, teda rozhodnutie je vykonateľné aj v prípade podania oprávneného prostriedku.
Na všetky materské školy, bez rozdielu zriaďovateľa, sa v tejto veci vzťahuje 30 – dňová lehota podľa § 28b ods. 9 školského zákona na vydanie rozhodnutia o zrušení povolenia individuálneho vzdelávania od začatia konania.
V prípade zrušenia individuálneho vzdelávania dieťaťa z niektorých dôvodov (§ 28b ods. 8 školského zákona), bude bezodkladne od nasledujúceho vyučovacieho dňa po dni, doručenia rozhodnutia, zaradené do príslušnej triedy kmeňovej MŠ formou pravidelného denného dochádzania v rozsahu najmenej štyri hodiny (§ 59a ods. 5 školského zákona).
- Oslobodenie dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie
Ak dieťa, ktoré síce dosiahne päť rokov veku do 31. augusta, ktorý predchádza začiatku školského roka, od ktorého bude plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole, ale jeho nepriaznivý zdravotný stav mu neumožňuje vzdelávať sa až do pominutia dôvodov, môže riaditeľ MŠ rozhodnúť o oslobodení od povinnosti dochádzať do materskej školy, ak mu zákonný zástupca predloží:
- písomný súhlas všeobecného lekára a dorast
- písomný súhlas zariadenia poradenstva a prevencie.
Následne, po predložení žiadosti a požadovaných písomných súhlasov podľa § 28a ods. 5 školského zákona riaditeľ MŠ rozhodne podľa § 5 ods. 14 písm. e) zákona č. 596/2003 Z. z. o oslobodení dieťaťa od povinnosti dochádzať do materskej školy zo zdravotných dôvodov, ak ide o povinné predprimárne vzdelávanie.
Takémuto dieťaťu sa neposkytuje žiadne vzdelávanie ani v materskej škole, ani individuálnym vzdelávaním, až do pominutia dôvodov, pre ktoré došlo k oslobodeniu.
- Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
Podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. zákonný zástupca dieťaťa nedbá o riadne plnenie PPV, najmä ak neprihlási dieťa na plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, alebo ak dieťa, pre ktoré je predprimárne vzdelávanie povinné, neospravedlnene vynechá viac ako päť dní v mesiaci.
Nesplnenie povinnosti zákonného zástupcu prihlásiť dieťa na plnenie povinného predprimárne vzdelávania a tiež neospravedlnené vynechávanie PPV sa podľa § 5 ods. 16 zákona č. 596/2003 Z. z. sa s účinnosťou od 1. januára 2023 považuje za nedbanie o riadne plnenie povinného predprimárneho vzdelávania, ktoré môže vyústiť do uplatnenia inštitútu „osobitného príjemcu rodinných prídavkov“ podľa zákona č. 600/2003 Z. z o prídavku na dieťa a o zmene a doplnení zákona č. 461/2003 Z. z. o sociálnom poistení v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 600/2003 Z. z.“).
Ak zákonný zástupca nebude dbať o riadne plnenie PPV, riaditeľ materskej školy má podľa § 5 ods. 15 zákona č. 596/2003 Z. z. povinnosť oznámiť obci (v ktorej má dieťa trvalý pobyt) a úradu práce sociálnych vecí a rodiny podľa miesta trvalého pobytu alebo prechodného pobytu oprávnenej osoby (zákonného zástupcu dieťaťa) konkrétne prípady, keď zákonný zástupca nedbá o plnenie PPV. Zanedbávanie riadneho plnenia povinného predprimárneho vzdelávania
vecne príslušný orgán práce sociálnych vecí a rodiny bude následne posudzovať podľa § 12a ods. 1 písm. a) zákona č. 600/2003 Z. z. uplatnením inštitútu osobitného príjemcu.
Článok 6
Podmienky pre zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí a ich ochrany pred sociálno-patologickými javmi, diskrimináciou alebo násilím
Za vytvorenie bezpečných a hygienických podmienok na predprimárne vzdelávanie zodpovedá riaditeľ školy v spolupráci so ZRŠ pre MŠ.
Za bezpečnosť a ochranu zdravia dieťaťa zodpovedajú pedagogickí zamestnanci materskej školy od prevzatia dieťaťa až po jeho odovzdanie zákonnému zástupcovi alebo ním splnomocnenej osobe.
Za dodržiavanie hygienických a bezpečnostných predpisov v priestoroch materskej školy a ochranu zdravia detí zodpovedajú aj prevádzkoví zamestnanci, a to v rozsahu im určenej pracovnej náplne.
V zmysle Dohovoru o právach dieťaťa sú učitelia povinní zabezpečovať aktívnu ochranu detí pred sociálnopatologickými javmi, monitorovať zmeny v správaní detí a v prípade dôvodného podozrenia z fyzického alebo psychického týrania či ohrozovania mravného vývinu dieťaťa bezodkladne riešiť problém v spolupráci s vedením školy, prípadne s príslušným zariadením výchovného poradenstva prevencie, kontaktovať príslušný odbor sociálnych vecí, pediatra a príslušné oddelenie policajného zboru.
Učiteľka materskej školy je zodpovedná za vytvorenie príjemnej a tvorivej atmosféry v materskej škole, ochranu psychického zdravia dieťaťa, nepoužíva voči nemu telesné tresty ani neprimerané inhibičné metódy výchovy.
Z dôvodu ochrany detí pred sociálno-patologickými javmi sa v materskej škole nepovoľuje predaj výrobkov a reklama, ktoré by mohli ohroziť zdravie detí a ich psychický a morálny vývin.
Fotografovanie, audio a video nahrávky detí pre potreby prezentácie MŠ, prezentácie webovej stránky ZŠ s MŠ a tvorby dokumentácie sa uskutočňuje iba s písomným vyjadrením zákonného zástupcu dieťaťa.
Prevádzkoví zamestnanci dbajú, aby budova bola uzamknutá, s výnimkou času sprístupnenia budovy rodičom. Žiadna cudzia osoba sa nesmie pohybovať po budove bez sprievodu zamestnanca školy. Osobné návštevy sú povolené vo výnimočných prípadoch po súhlase zást. riad. ZŠ s MŠ pre MŠ , aby nenarušovali výchovno-vzdelávací proces v materskej škole.
Materská škola pri výchove a vzdelávaní a pri činnostiach súvisiacich s výchovou a vzdelávaním:
- prihliada na základné fyziologické potreby detí,
- vytvára podmienky na zdravý vývin detí a na predchádzanie sociálnopatologických javov,
- poskytuje nevyhnutné informácie na zaistenie bezpečnosti a ochrany zdravia detí.
Podľa § 24 ods. 6 zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov môže byť v MŠ umiestnené len dieťa, ktoré:
- je spôsobilé na pobyt v kolektíve
- neprejavuje príznaky prenosného ochorenia
- nemá nariadené karanténne opatrenie
Povinnosťou pedagogických zamestnancov je vykonávanie "ranného filtra" v materských školách, kt. je stanovená v § 24 ods. 9 písm. a/, b/ zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov. Cieľom ranného filtra je identifikovať deti, ktoré navonok prejavujú zreteľné príznaky, ktoré by mohli znamenať infekčné ochorenie dieťaťa s možnosťou ohrozenia ostatných detí v zariadení, nemá v žiadnom prípade byť vyvodzovaním záverov o zdraví a chorobe.
Pedagogický zamestnanec môže odmietnuť prevzatie dieťaťa, ak počas „ranného filtra“ zistí, že jeho zdravotný stav nie je vhodný na prijatie do materskej školy.
Elektrické spotrebiče, vypínače, zásuvky a elektrická inštalácia musia byť zabezpečené proti možnosti použitia deťmi.
V problematike bezpečnosti a ochrany zdravia pri vychádzkach, počas krúžkovej činnosti, pri činnostiach , ktoré sa vykonávajú ako súčasť výchovno-vzdelávacej činnosti materskej školy a ktoré si vyžadujú zvýšený dozor (plavecký výcvik, lyžiarsky výcvik, škola v prírode, výlety a exkurzie), pri preprave dopravnými prostriedkami a pri organizovaní školských akcií sa postupuje podľa § 7 vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 306/2008 Z. z. o materskej škole v znení vyhlášky č. 308/2009 Z. z. a vyhlášky č. 438/2020 Z. z.
Učiteľka je povinná zapísať úraz, ku ktorému došlo počas výchovno -vzdelávacej činnosti a pri činnostiach organizovaných školou do evidencie školských úrazov.
V prípade úrazu, ktorý ohrozuje život dieťaťa, učiteľka požiada o privolanie rýchlej zdravotnej pomoci a zákonných zástupcov, ktorúkoľvek zamestnankyňu a súčasne dáva dieťaťu prvú pomoc. Ak je potrebné ošetrenie v nemocnici, službukonajúca učiteľka sprevádza dieťa až do príchodu zákonného zástupcu. Úraz zaznamená v zošite úrazov a lekársku správu odovzdá zákonnému zástupcovi dieťaťa.
V oblasti registrovaných a neregistrovaných školských úrazov materská škola postupuje podľa metodického usmernenia č. 4/2009-R z 11. februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl , školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí, ktorou sa upresňuje postup zamestnancov MŠ pri vyšetrení, evidencii a registrácii školského úrazu a nebezpečnej udalosti.
Poverený zamestnanec materskej školy je povinný do 7 kalendárnych dní od vzniku každého školského úrazu zaevidovať ho prostredníctvom webovej aplikácie Úr (MŠVVŠ SR) 1-01 sledujúcej štatistiku úrazovosti na školách.
Záznam o registrovanom školskom úraze dostanú: zákonný zástupca dieťaťa, škola, technik BOZP, poisťovňa, v ktorej má škola vybavené úrazové poistenie detí.
Vo veci finančného odškodnenia školského úrazu od poisťovne ďalej koná riaditeľka školy v spolupráci so zákonným zástupcom dieťaťa.
Materská škola uplatňuje nasledovné opatrenia proti legálnych a nelegálnych drog:
- primeranou formou informovať deti o existencii legálnych a nelegálnych drog a ich mimoriadne negatívnych účinkoch na zdravie človeka, viesť deti k zdravému životnému spôsobu, rozlišovaniu zdravých a nezdravých návykov pre život a zdravie,
- v prevencii využívať vhodnú a dostupnú literatúru a preventívne výukové programy zakomponované do plánov práce každej triedy,
- poskytovať deťom dostatok podnetov a možností realizácie prostredníctvom rôznych aktivít a tým viesť k plnohodnotnému životu, kde by legálne či nelegálne drogy nemali svoje miesto,
- zabezpečiť v celom areáli školy prísny zákaz fajčenia,
- dbať na to, aby sa do budovy nedostali žiadne nepovolané osoby, a tým zamedziť možnosti zlých vonkajších vplyvov na deti,
- učiteľky sa budú zúčastňovať na školeniach s touto tematikou, prípadne študovať literatúru a ostatné materiály s tematikou drog a ich šírenia,
- v prípade podozrenia na šírenie legálnych a nelegálnych drog v prostredí materskej školy bezodkladne informovať kompetentných (riaditeľa a zástupkyňu), ktorí vykonajú okamžité opatrenia.
- využívať a implementovať edukačné aktivity v prospech dieťaťa na ochranu pred násilím, syndrómom CAN, zneužívaním, zanedbávaním vychádzajúc zo zákona 305/2005 o sociálno-právnej ochrane a kuratele, kde každý je povinný chrániť záujmy maloletého dieťaťa.
- v školách a školských zariadeniach uplatňovať zákaz všetkých foriem diskriminácie a segregácie. Eliminovať nežiaduce javy, akými sú priestorové, organizačné, fyzické a symbolické vylúčenie. Materská škola zaraďuje a prijíma deti bez akýchkoľvek foriem diskriminácie a segregácie.
V materskej škole sa bude dodržiavať Explicitný zákaz fyzických trestov podľa zákona č. 305/2005 Z.z .
V zmysle formulovanej legislatívy : týranie, zneužívanie a zanedbávanie je akékoľvek nenáhodné, preventabilné, vedomé ( príp. nevedomé) správanie rodiča či inej osoby voči dieťaťu, ktoré je v danej spoločnosti neprijateľné a odmietané a ktoré poškodzuje fyzický, duševný a spoločenský stav dieťaťa, jeho vývin, prípadne spôsobuje jeho smrť.
Všetky inštitúcie a ich zamestnanci, ktorí aktuálne pracujú s deťmi majú OZNAMOVACIU POVINNOSŤ PRI PODOZRENÍ Z TÝRANIA ČI ZNEUŽÍVANIA DIEŤAŤA.
Medzi typické zmeny správania sa dieťaťa v prípadoch domáceho násilia, týrania a zneužívania uvádzané odborníkmi patria:
- Náhle poruchy reči, presne neidentifikovateľné bolesti, náladovosť
- Odreniny a iné rany na tele, ktoré sa opakujú a len ťažko sa dajú zdôvodniť náhodou či úrazom, utiahnutosť, nadmerný strach z omylov, nesústredenosť,
- Náhle agresívne konanie, sebapoškodzovanie
- Poruchy príjmu potravy, nedostatočný rast a veku zodpovedajúci fyzický aj psychický vývoj.
V starostlivosti o zdravie, hygienu a bezpečnosť detí, sa zamestnanci MŠ riadia všeobecne záväznými právnymi predpismi a internými pokynmi ZRŠ pre MŠ.
Ak zákonný zástupca bez predchádzajúcej dohody nevyzdvihne svoje dieťa z materskej školy do času ukončenia prevádzky materskej školy, MŠ bude kontaktovať postupne všetky osoby, ktoré majú poverenie na prevzatie dieťaťa (odporúča sa vyžiadať od zákonných kontakty na viac osôb, ktoré by mohli v prípade tejto situácie prevziať dieťa), ak ani žiadna z poverených osôb neprevezme dieťa, bude materská škola kontaktovať príslušné okresné riaditeľstvo policajného zboru, ktoré okrem výkonu svojich oprávnení disponuje aj kontaktom na príslušný orgán sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately, ktorý je dosiahnuteľný aj mimo služobného času zamestnancov.
V prípade, ak má materská škola podozrenie, že zákonný zástupca opakovane preberá dieťa pod vplyvom alkoholu alebo iných omamných látok, alebo ak sa u dieťaťa prejavia zmeny, nasvedčujúce zanedbávaniu riadnej starostlivosti, bude materská škola po písomnom upozornení zákonného zástupcu, v rámci všeobecnej oznamovacej povinnosti vyplývajúcej z § 7 ods.1 zákona č. 305/2005 Z. z. o sociálno-právnej ochrane detí a o sociálnej kuratele informovať o tejto skutočnosti príslušný Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny, oddelenie sociálno-právnej ochrany detí a sociálnej kurately.
Službu konajúca učiteľka nesmie odviesť dieťa k sebe domov, ani ho odovzdať inej osobe ako je zákonný zástupca, alebo ním písomne splnomocnená osoba.
Pracovníci CPP a P, externí lektori sú povinní zachovať mlčanlivosť o skutočnostiach, ktoré sa dozvedeli o svojich klientoch. Na podanie písomnej správy, ale aj ústnu konzultáciu s pedagogickým zamestnancom ohľadom konkrétneho dieťaťa, musí dať písomný súhlas zákonný zástupca dieťaťa.
Povinnosťou každého zákonného zástupcu je, aby okamžite pri zmene zamestnania nahlásil zmenu a telefónne číslo pre prípad ochorenia, resp. úrazu.
Počas prevádzky- každú návštevu dieťaťa u lekára (okrem života ohrozujúcich prípadov), je nutné telefonicky prekonzultovať so zákonným zástupcom spôsob ošetrenia a tieto skutočnosti zaznamenať v knihe úrazov. Na ošetrenie dieťaťa lekárom sprevádzajúci pedagogický zamestnanec zoberie so sebou kópiu preukazu poistenca a dotazník o dieťati, v ktorom zákonný zástupca vyznačil závažné okolnosti o zdraví dieťaťa.
V prípade, že sa dieťa pomočí, zvracia, alebo inak znečistí, umyje a prezlečie ho školníčka a vráti ho späť do starostlivosti pedagogického zamestnanca.
Znečistené oblečenie zamestnankyňa vloží do igelitovej tašky, ktorú odloží do skrinky dieťaťa v šatni. Znečistené zvršky dieťaťa v materskej škole neperieme.
Lieky sa v materskej škole deťom nepodávajú!!! Liek, ktorý má preventívny účinok, alebo liek, ktorý sa podáva pri náhlych alergických alebo životu ohrozujúcich situáciách, môže pedagogický zamestnanec dieťaťu podať na základe písomného požiadania zákonného zástupcu, kde uvedie, o aký druh lieku sa jedná a presný návod podávania lieku.
Z bezpečnostných dôvodov majú mať deti uzatvorenú obuv (papuče, sandále, ortopedickú obuv) nie šľapky
V zimnom období je za údržbu chodníka od vchodu po bráničku a pred bráničkou zodpovedná školníčka. V prípade kalamity sa zabezpečí starostlivosť o deti a ostatné zamestnankyne sa podieľajú na odpratávaní snehu.
Všetky deti sú poistené proti úrazu v poisťovni. Odporúčame zákonným zástupcom poistiť svoje dieťa aj na vlastné náklady.
Opatrenia v prípade pedikulózy
Hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.
Pedikulóza sa vyskytuje u všetkých vekových skupín, najmä u detí. Pôvodca pedikulózy je voš detská, ktorá parazituje na človeku. Šíri sa hlavne pri priamom styku, ale aj prostredníctvom predmetov (hrebeňov, kief, čiapok, šálov, osobnej posteľnej bielizne). V prípade výskytu je nutné včasné začatie dezinfekčnej akcie. Dieťa je z kolektívu vylúčené a MŠ môže opäť navštevovať až po úplnom vyčistení hlavy (sú neprítomné vši aj hnidy). Ak sa rodič nebude riadiť týmito pokynmi a dieťa príde do MŠ s nevyčistenou hlavou, učiteľka upovedomí rodičov. Neohlásenie pedikulózy zákonným zástupcom sa považuje za vážne porušenie školského poriadku!
Dieťa, ktorému boli vši zistené, je izolované od kolektívu MŠ na dobu minimálne troch dní. Pri opakovanom výskyte pedikulózy môže pedag. zamestnanec pri nástupe dieťaťa do MŠ vyžadovať aj potvrdenie od pediatra.
- rodičia budú o výskyte pedikulózy v MŠ informovaní oznamom. Je potrebné počas roka aj preventívne prehliadať vlasy dieťaťa, hlavne za ušnicami a v zátylku.
Zákonní zástupcovia sú pri zistení výskytu prenosného parazitárneho ochorenia povinní vykonať nasledovné opatrenia:
- okamžité a dôsledné ošetrenie vlasov účinným dezinsekčným prostriedkom, a to v rovnakom čase u všetkých členov – to znamená, u dieťaťa postihnutého ochorením, ale aj u zdravých členov jeho rodiny, u všetkých detí danej triedy prípadne celej materskej školy, vrátane zdravých detí a všetkých členov ich rodín,
- sledovať vlasy u svojho dieťaťa, najmä za ušami a na zátylku a v prípade zistenia nálezu vší alebo hníd túto skutočnosť bezodkladne oznámiť vedeniu materskej školy a vykonať odvšivavenie dieťaťa dezinsekčnými prípravkami dostupnými na trhu – podľa návodu výrobcu a mechanicky odstrániť hnidy špeciálnym hrebeňom, alebo nechtami,
- použitie dezinsekčného prostriedku opakovať po 10-14 dňoch - k zaisteniu spoľahlivého účinku -likvidácii lariev vyliahnutých z hníd, ktoré prežili prvotné ošetrenie vlasov,
- osobnú a posteľnú bielizeň vyvariť, resp. vyprať pri vysokej teplote, vysušiť a vyžehliť.
- čiapky, šatky šály a iný odev, ktorý nie je možné vyvariť je potrebné vyprať minimálne v 2 cykloch pri odporúčaných teplotách, dôkladne vysušiť, vystaviť slnečnému žiareniu, prípadne postriekať prípravkom na lezúci hmyz Biolit a pod.,
- zásadne nepožičiavať predmety osobnej hygieny - hrebene, kefy, uteráky. To isté platí aj v prípade čiapok, šatiek, prípadne iných pokrývok hlavy,
- hromadný výskyt hlási riaditeľka na odbor epidemiológie RÚVZ.
Pokyny na vykonanie opatrení proti predchádzaniu epidémie chrípky:
- prerušenie prevádzky zariadenia pri absencii 30,0% a viac detí v kolektíve v trvaní 4-5 pracovných dní, v prípade pretrvávajúcej nepriaznivej epidemiologickej situácie možno dobu prerušenia prevádzky predĺžiť
- prerušenie dať na vedomie pracovníkom odboru epidemiológie, Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Dolnom Kubíne Nemocničná 12, 026 01 Dolný Kubín
- 043/ 5504 825, 0908 460 521, dk.ranostajova@uvzsr.sk, (dk.epd@uvzsr.sk) a zriaďovateľovi predškolského zariadenia
- dôsledné vykonávanie ranného filtru zo strany pedagogických pracovníkov, zabezpečiť izoláciu dieťaťa od ostatných detí v prípade podozrenia na chrípkové ochorenie a bezodkladne informovať zákonného zástupcu dieťaťa
- počas prevádzky časté, krátkodobé vetranie miestnosti pobytu detí, upratovanie priestorov zariadenia na mokro, obmedzenie hromadných akcií organizovaných školou
- zabezpečiť zvýšenú kontrolu dodržiavania hygienických návykov týkajúcich sa stravovania, najmä so zameraním na osobnú hygienu
- zamestnanci školského zariadenia v čase prerušenia prevádzky čerpajú náhradné voľno, zostávajúcu dovolenku z predchádzajúceho roka, ak už starú dovolenku nemajú, bude im pridelená práca v súlade s ich pracovnou zmluvou.
Pokyny na vykonanie opatrení na zamedzenie šírenia šarlachu:
- informovať rodičov o výskyte ochorení v kolektíve
- denne vykonávať ranný filter v MŠ
- dezinfikovať plochy (umývaním), hračky (v MŠ – postrekom) denne
- vymeniť zubné kefky u detí po prekonaní ochorenia (MŠ)
- zvýšiť frekvenciu výmeny uterákov u detí
- zvýšiť frekvenciu vetrania v priestoroch učební, herní, spální
- dôkladne a často umývať ruky u detí a personálu
- dieťa po prekonaní ochorenia prijať len na základe potvrdenia zdravotnej spôsobilosti dieťaťa od ošetrujúceho lekára
- hlásiť epidemický výskyt ( 3 a viac prípadov) ochorení na šarlach telefonicky ( 55 04 831, 55 04 825, 0908 460 521), mailom na oddelenie epidemiológie RÚVZ so sídlom v Dolnom Kubíne ( dk.epd@uvzsr.sk)
Článok 7
Podmienky zaobchádzania s majetkom školy
Pri každom svojvoľnom poškodení alebo zničení majetku materskej školy, je škola oprávnená požadovať úhradu od zákonného zástupcu dieťaťa, ktoré poškodenie spôsobilo.
Vzťahuje sa to aj na splnomocnenú osobu, ktorá prichádza do materskej školy po dieťa.
Pokiaľ škoda vznikla nedostatočným dozorom učiteľky nad dieťaťom, náhrada škody sa od zákonných zástupcov dieťaťa nebude požadovať.
Vchody do MŠ sú zabezpečené bezpečnostnými zámkami. Za uzatvorenie okien uzamknutie budovy zodpovedajú učiteľky poobednej smeny. Celá budova aj dvor je monitorovaný kamerovým systémom.
Pri odchode z triedy je učiteľka povinná prekontrolovať uzatvorenie okien, dverí. Popoludní po skončení prevádzky v triede, je učiteľka povinná odložiť didaktickú techniku na uzamykateľné miesto a skontrolovať uzatvorenie okien.
Vchod do školskej kuchyne a príslušných skladov uzamyká kuchárka. Vstup cudzím osobám do kuchyne je zakázaný.
V priestoroch MŠ je bez sprievodu zamestnanca materskej školy zakázaný pohyb akejkoľvek cudzej osoby. Zamestnankyňa, ktorá otvorí dvere cudzej osobe, zistí účel návštevy. Podľa danej situácie návštevu odvedie do kancelárie zástupkyne, alebo zavolá do vstupnej miestnosti osobu, ktorú prišli navštíviť.
Ak má návštevu prijať učiteľka, ktorá má službu pri deťoch, musí si zabezpečiť dozor pri
deťoch.
Vetranie miestností sa uskutočňuje len v prítomnosti zamestnanca materskej školy.
Jednotliví zamestnanci zodpovedajú za inventár v rozsahu uvedenom v dohode o hmotne
zodpovednosti, ktorá je so zamestnancom uzatvorená písomne. Ďalšie práva a povinnosti
súvisiace s ochranou majetku si zamestnanci plnia v zmysle opisu pracovných činností. Osobné veci si pedagogickí zamestnanci odkladajú na určené uzamykateľné miesto.
Prevádzkové zamestnankyne si odkladajú osobné veci v určenej uzamykateľnej miestnosti.
Kľúče od budovy majú k dispozícii:
- zástupkyňa školy pre MŠ – Mgr. Kamila Šišková
- učiteľky – Bc. Dana Motyčáková, Bc. Kristína Dudášová,
Bc. Veronika Danielčáková,
Marcela Šrobová, Bc. Anna Škerdová, Mgr. Eva Ištoková
- školníčka - Martina Tarajová
- upratovačka – Zuzana Fileková
- vedúca školskej jedálne – Ivana Harmatová
- kuchárka – Gabriela Kulašníková
Sťažnosti a oznámenia zákonných zástupcov a zamestnancov materskej školy:
Sťažnosť, podnet alebo návrh je zamestnanec, ktorému bol podaný, povinný postúpiť riaditeľovi školy, resp. zástupkyni, ktorá po dohode s navrhovateľom ho zaznamená do centrálnej evidencie sťažností.
V zmysle zákona NR Slovenskej republiky č. 9/2010 Z. z. o sťažnosti prešetrenie sťažností, preverenie faktov a prijatie záverov, uskutočňuje riaditeľ školy.
Článok 8
Záverečné ustanovenia
- Školský poriadok je platný a účinný dňom jeho vydania ZRŠ pre materskú školu.
- Školský poriadok je zverejnený na verejne prístupnom mieste v materskej škole a na webovej stránke MŠ www.mszuberec.edupage.org
- Školský poriadok je záväzný pre všetkých zamestnancov materskej školy, pre deti prijaté na predprimárne vzdelávanie, adaptačný alebo diagnostický pobyt dieťaťa a ich zákonných zástupcov. Uvedený okruh osôb je povinný sa ním riadiť. V prípade porušenia pravidiel školského poriadku bude podľa miery závažnosti vyvodená zodpovednosť s možnosťou prijatia sankcií, na ktorých udelenie bude dotknutá osoba vopred upozornená.
- Vydaním tohto školského poriadku sa ruší predchádzajúci školský poriadok platný odo dňa 01.09.2021, a to vrátane všetkých jeho dodatkov.
- So školským poriadkom sú preukázateľným spôsobom (vlastnoručným podpisom na podpisovom hárku, ktorý tvorí prílohu č.1 školského poriadku) oboznámení všetci zamestnanci materskej školy. Podpisový hárok je súčasťou každej zmeny školského poriadku vykonanej formou dodatku.
- So znením školského poriadku sú vhodným spôsobom oboznámené aj deti, ktoré navštevujú materskú školu.
- O vydaní a obsahu školského poriadku zástupkyňa pre materskú školu informuje zákonných zástupcov detí na schôdzi rodičovského združenia.
- Zákonní zástupcovia, ktorí sa so školským poriadkom neoboznámili na rodičovskom združení, si školský poriadok preštudujú na web. stránke materskej školy a potvrdia podpisom, že ho berú na vedomie.
- Dodržiavanie školského poriadku je povinná kontrolovať zást. riad. ZŠ pre MŠ.
- Tento školský poriadok možno meniť len prostredníctvom príslušných dodatkov, ktoré sú číslované v chronologickom poradí podľa vydania a pred ich vydaním sú prerokované v rade školy a pedagogickej rade.
- Neoddeliteľnou súčasťou školského poriadku sú tieto prílohy:
Príloha č.1: Podpisový hárok – oboznámenie sa zamestnancov MŠ so školským poriadkom.
Príloha č.2: Doklad o schválení času prevádzky materskej školy a kt. bol prerokovaný aj so zákonnými zástupcami.
Zoznam všeobecne záväzných právnych predpisov, iných predpisov a ďalších zdrojov, ktoré boli použité pri vypracovaní školského poriadku:
Dohovor o právach dieťaťa (oznámenie FMZV č. 104/1991 Zb.) Dostupné z https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/ministerstvo/narodne-koordinacne-stredisko/dohovor-pravach-dietata.pdf
Dohovor OSN o právach osôb so zdravotným postihnutím. Dostupné z: https://www.employment.gov.sk/files/slovensky/uvod/legislativa/socialna-pomoc-podpora/dohovor-osn-pravach-osob-so-zdravotnym-postihnutim-opcny-protokol-sk-aj.pdf
Zákon č.245/2008 Z. z. o výchove a vzdelávaní (školský zákon) a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 138/2019 Z. z. o pedagogických zamestnancoch a odborných zamestnancoch a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov s prihliadnutím na špecifické podmienky uvedenej materskej školy
Zákon č. 245/2008 Z.z. o výchove a vzdelávaní niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa menia a dopĺňajú niektoré zákony-ustanovením povinného predprimárneho vzdelávania
Zákon č. 355/2007 Z.z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov
Zákon č. 365/2004 Z.z. o rovnakom zaobchádzaní v niektorých oblastiach a o ochrane pred diskrimináciou a o zmene a doplnení niektorých zákonov (antidiskriminačný zákon) v znení neskorších predpisov
Vyhláška MŠ SR č. 330/2009 Z.z. o zariadení školského stravovania
Vyhláška Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu SR č. 541/2021 Z.z. o materskej škole
Zriaďovacia listina materskej školy ZŠ s MŠ Zuberec, Hlavná 369
Metodické usmernenie č. 4/2009-R z 11.februára 2009 k zavedeniu jednotného postupu škôl, školských zariadení a vysokých škôl pri vzniku registrovaného školského úrazu a pri evidencii nebezpečných udalostí. Dostupné z: https:/www.minedu.sk/metodické usmernenie-c-42009-r-z-11-februara-2009-k-zavedeniu-jednotneho-postupu-skol-skolskych-zariadeni-a-vysokych-skol-pri-vzniku-registrovaneho-skolskeho-urazu-a-pri-evidencii-nebezpecnych-udalosti/
Vzorový pracovný poriadok pre pedagogických zamestnancov a ostatných zamestnancov škôl a školských zariadení. 49 s. Materiál MŠVVaŠ SR, ktorý je schválený pod číslom 2020/8006:1-B2001. (online) (cit.12.05.2021) Dostupné z Celý text vzorového pracovného poriadku
Všeobecne záväzné nariadenie č. 01/2024 Zuberec o výške príspevku za pobyt dieťaťa v materskej škole, výške príspevku na čiastočnú úhradu nákladov na činnosť školskej jedálne
Manuál Predprimárne vzdelávanie detí (spracované podľa právneho stavu účinného od 1.januára 2021). 60 strán. Materiál MŠVVaŠ SR, ktorý je schválený pod číslom 2021/9804:1-A2110. Dostupné z https://www.minedu.sk/data/att/19433.pdf
Vypracovanie školského poriadku v materskej škole, 8 strán. Materiál MŠVVaŠ SR, ktorý je schválený pod číslom 2016-15223/19692:1-10A0. Úprava materiálu podľa právneho stavu platného od 01.01.2021 je schválená pod číslom: 2021/9805:1-A2110. (online) (cit. 12.05. 2021) Dostupné z: https://www.minedu.sk/data/att/19514.pdf
Najčastejšie otázky súvisiace s povinným predprimárnym vzdelávaním. Materiál MŠVVaŠ SR, 7.január 2021. (online) (cit.12. 05. 2021) Dostupné z: https://www.minedu.sk/data/files/10094-najcastejsie-otazky-povinne-predprimarne-vzdelavanie-fin.pdf
Webinár-Povinné predprimárne vzdelávanie v praxi materských škôl. (online) (cit. 12.05.2021) Dostupné z: https://www.minedu.sk/webinare-povinne-predprimarne-vzdelavanie-v-praxi-materskych-skol/
Zákon SR č.18/2018 Z.z. o ochrane osobných údajov
Spracúvanie osobných údajov sa riadi nariadením EP a Rady EU č.2016/679 o ochrane fyzických osôb pri spracúvaní osobných údajov a o voľnom pohybe takýchto údajov, ktorým sa zrušuje smernica 95/46/ES (všeobecné nariadenie o ochrane údajov) a zákonom SR č.18/2019 Z.z. o ochrane osobných údajov a o zmene a doplnení niektorých zákonov (ďalej len „zákon o ochrane osobných údajov“).
Súhlas so spracúvaním osobných údajov je možné kedykoľvek odvolať.
Usmernenie pre materské školy, základné školy a stredné školy na zabezpečenie jednotného postupu pri ospravedlnení neprítomnosti detí a žiakov v škole z dôvodu ochorenia https://www.minedu.sk/38968-sk/usmernenie-pre-materske-skoly-zakladne-skoly-a-stredne-skoly-na-zabezpecenie-jednotneho-postupu-pri-ospravedlnovani-nepritomnosti-deti-a-ziakov-v-skole-z-dovodu-ochorenia/
Príloha č. 1
Podpisový hárok pre školský rok 2024/2025 - zamestnanci materskej školy
Svojim podpisom potvrdzujem, že som sa oboznámil/a so školským poriadkom vydaným dňa 22. 08. 2024 a zaväzujem sa k jeho dodržiavaniu.
PEDAGOGICKÍ ZAMESTNANCI:
1.
Mgr. KAMILA ŠIŠKOVÁ
zástupkyňa riad. pre MŠ
2.
Bc. ANNA ŠKERDOVÁ
učiteľka MŠ
3.
Bc. KRISTÍNA DUDÁŠOVÁ
učiteľka MŠ
4.
Bc. DANA MOTYČÁKOVÁ
učiteľka MŠ
5.
Bc. VERONIKA DANIELČÁKOVÁ
učiteľka MŠ
6.
MARCELA ŠROBOVÁ
učiteľka MŠ
7.
Mgr. EVA IŠTOKOVÁ
učiteľka MŠ
PREVÁDZKOVÍ ZAMESTNANCI:
1.
MARTINA TARAJOVÁ
školníčka / práčka
2.
ZUZANA FILEKOVÁ
upratovačka / práčka
3.
GABRIELA KULAŠNÍKOVÁ
kuchárka
4.
IVANA HARMATOVÁ
vedúca ŠJ
X . Derogačná klauzula
Vydaním tohto Školského poriadku sa ruší predchádzajúci Školský poriadok, vydaný 01.09.2022
Rodičia (zákonný zástupca) sú oboznámení so Školským poriadkom MŠ pri ZŠ s MŠ Zuberec na plenárnej schôdzi ZRŠ dňa....................., čo potvrdzujú svojim podpisom na prezenčnej listine z uvedenej schôdze.
Školský poriadok bol prerokovaný:
- na pedagogickej rade pri MŠ Zuberec dňa: 19.08.2024 .
- s orgánmi školskej samosprávy: Rada školy pri ZŠ s MŠ Zuberec dňa .
- so zriaďovateľom : Obec Zuberec dňa ................................................................. .
Školský poriadok je platný dňom vydania: 01.09.2024
V Zuberci, dňa 01.09.2024
Spracovala:
Mgr. Kamila Šišková ......................................................
zástupkyňa riad. ZŠ s MŠ pre MŠ