Možno banálna otázka, no veľa mamičiek, najmä tých, ktorých deti práve navštevujú materskú školu po prvýkrát sa zamýšľa nad tým, ako obliecť svojho drobca do MŠ.
Čo sa týka oblečenia
Deti by mali chodiť do MŠ primerane oblečené pre pobyt vnútri MŠ - triede, ako aj na pobyt vonku vzhľadom na počasie (tak, aby sa zbytočne neprehrievali alebo im nebola zima). Prosíme rodičov, aby deti nosili oblečenie v ktorom sa budú cítiť nielen pohodlne, ale budú si ho schopné samé obliecť a vyzliecť, aby sme spoločne v maximálnej miere podporovali ich samostatnosť. Zároveň Vás prosíme ak je to možné, aby ste v zimných mesiacoch nedávali deťom, prstové rukavice obr. 1, ale „palčáky obr. 2, deti si ich vedia skôr obliecť a aj nám sa jednoduchšie obliekajú – verte tých prštekov je neúrekom a každé ich chce mať na rúčkach hneď :-)
Väšina detí majú čierne otepľovačky, ktoré sa líšia len výrobcom, preto Vás prosíme, aby ste ich deťom poznačili - podpísali, aby nedošlo k zámene.
Nezabúdajte, že pri činnostiach v materskej škole sa deti môžu občas aj zašpiniť, prispôsobte tomu prosím oblečenie dieťaťa, aby sme sa vyhli zbytočným konfliktom.Neobliekajte deťom také veci, ktorých znečistenie alebo zničenie by vám bolo ľúto (a aj ľúto deťom). Treba rátať s fľakmi od farieb, tušu, trávy, s vyšúchanými kolienkami na tepláčikoch či legínkach. A nezabúdajme na malé parádnice, ktoré si chcú do MŠ obliecť sukničky – z našich skúseností by sme Vám odporučili obliekať dievčatkám skôr tepláčky, alebo legínky. So sukničkami majú totiž viaceré problémy – pri návšteve WC im padajú na zem, potom si po nich stúpajú /nebezpečenstvo úrazu/, pri rannom cvičení im prekážajú pri niektorých cvikoch a činnostiach. Ak im aj sukničku do MŠ oblečiete, tak im ju v šatni prezlečte a dajte do skrinky.Príliš zdobené tričká, legínky, nohavice - farebné flitre, rozptyľuje pozornosť detí a narúša výchovno - vzdelávací proces.
Čo sa týka papučiek?
Uvedomme si, že deti, ktoré navštevujú MŠ, strávia v papučkách väčšiu časť dňa. Nesprávnou obuvou im deformujeme nohu, znemožňujeme im aktívny pohyb a vystavujeme ich veľkému riziku ublíženia na zdraví (vytknutý členok, pád zo schodov...). Papučky treba vyberať nielen s ohľadom na veľkosť, ale aj funkčnosť. Niekedy v snahe o to, aby dieťaťu papučky vydržali čo najdlhšie, dostane papuče o číslo väčšie. To skôr zaváňa rizikom úrazu. Opak veľkých papúč sú malé papučky. Nehovoriac o následkoch nosenia takejto obuvi (deformácia nohy a s tým súvisiaci i rast, štiepenie nechtov, pľuzgiere...), sami podľa seba vieme, aké to je, keď tlačia topánky. Najlepším signálom na výmenu detskej obuvi je palec tlačiaci sa zo stabilnej formy papuče. Vždy je vhodné vyberať model s pevnou pätou, nie šľapky a crocsy.
Vieme, že sme Vám to už spomínali, ale chceme Vás poprosiť, aby ste deťom do skriniek dopĺňali náhradné oblečenie ( spodné prádlo, pančušky/ponožky,tričko, tepláky/legíny ) a tiež kontrolovali náhradné rúška. Opakuje sa nám, že deti nemajú toto oblečenie a je im nepríjemné obliecť si veci zapožičané z MŠ. Blíži sa nám aj zimné obdobie a s ním spojené zimné radovánky. Práve v tomto období deti potrebujú náhradné oblečenie ešte častejšie, pretože sa na pobyte vonku buď spotia, alebo zamočia.
Ďakujeme za spoluprácu. Vaše pani učiteľky.